Kromě vědy špioni z východu dlouhodobě sledují energetiku. "Rusko nepovažuje boj o českou jadernou energetiku za ztracený," píše BIS. Zájem ruské moci prý trvá "v méně nápadných formách". Tradičně se zajímají o jaderné elektrárny Temelín a Dukovany a dodávky jaderného paliva.

BIS kromě monitorování činnosti špionů usilovala podle zprávy také o snížení "počtů ruských zpravodajců, jimž by byla dána možnost vstupu do schengenského prostoru přes ČR". Kontrarozvědka k tomu více neuvedla. Také její mluvčí Jan Šubert ČTK řekl, že podobné snahy nemůže BIS blíže komentovat.

Rusko pokračovalo podle BIS ve snaze o kontrolu nad ruskojazyčnou krajanskou komunitou v Česku a prosazení prokremelsky orientovaných organizací a lidí coby zástupců komunity pro vyjednávání s českými úřady.

Tajná služba také rozebírá údajnou ruskou propagandu v souvislosti s válečnou krizí na Ukrajině. "Ruská vlivová opatření a propaganda se držely zejména konceptu osvědčeného již ze sovětských časů: utajování či zakrývání vlastních akcí a zdůrazňování či démonizace reakcí západních zemí," uvádí BIS. Nenašly se ale aktivity, které by byly ohledně Ukrajiny namířené proti ČR nebo by poškozovaly její mezinárodní pověst.