"Důvěra kvůli panu Stropnickému padla," řekl ředitel nemocnice Motol a volební lídr ČSSD Miloslav Ludvík (ČSSD).

"Koaliční partneři vznesli požadavek na jeho odstoupení a na to Trojkoalice nepřistoupila," řekl lídr Trojkoalice a starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ). Také předseda pražské organizace Strany zelených a koaliční zastupitel Ondřej Mirovský uvedl, že požadavek byl odmítnut. "Osobně ho považuji za absurdní. Krizi podle mého názoru především vyvolalo procesní pochybení z dílny ANO, nikoliv Trojkoalice," řekl ČTK Mirovský. O požadavku na výměnu Stropnického budou podle něj pražská vedení stran Trojkoalice a vedení pražských zelených jednat v pondělí. "Osobně neočekávám, že bychom tomuto nátlaku ustoupili," dodal.

Spor v koalici rozpoutalo minulý týden hlasování o pražských stavebních předpisech, když primátorka Krnáčová předložila svůj návrh předpisů a zároveň nechala schválit odebrání kompetencí týkajících se tvorby pražských stavebních předpisů právě Stropnickému.

O koaliční krizi jednala už i vedení jednotlivých stran Trojkoalice. Vedení Strany zelených, KDU-ČSL i STAN se shodla, že postup primátorky byl nestandardní, přesto ale považují setrvání v koalici za prospěšné.

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.