Mezinárodní ochránci lidských práv dnes egyptskou vládu kritizovali za to, že žádné činitele kvůli zmíněnému krveprolití doposud nepohnala k odpovědnosti. Organizace Human Rights Watch (HRW) podle agentury AP zopakovala výzvu, aby události ze 14. srpna vyšetřila mezinárodní komise ustavená Radou OSN pro lidská práva.

Muslimští bratři před dvěma lety protestovali proti červencovému svržení prezidenta Muhammada Mursího, který byl zvolen právě za jejich stranu. Armáda a policie se rozhodly s demonstracemi, jež blokovaly velká káhirská náměstí, skoncovat a 14. srpna 2013 jednotky rozehnaly dav na Rábaa al-Adavíja, kde po mnoho dní kempovaly tisíce lidí.

Mursího svrhla armáda, protože za jeho vlády se kladl důraz na hodnoty islamistů z Muslimského bratrstva a liberálové pořádali proti prezidentovi pravidelně protesty.

Muslimské bratrstvo pak bylo zakázáno, jeho stoupenci a členové skončili stejně jako Mursí ve vězení. Nynější vláda se snaží řešit tíživé ekonomické problémy, ale také zabránit novým nepokojům. Náměstí Rábaa bylo v červenci přejmenováno na náměstí Hišáma Barakáta, tedy po generálním prokurátorovi, který přišel v červnu o život při pumovém útoku.

Dva roky po krvavém zásahu jsou u vstupů na náměstí policejní kontrolní stanoviště a tamní mešita, po níž bylo místo původně pojmenováno, je zavřená. V době protestu v ní byla zřízena provizorní nemocnice pro raněné.

Human Rights Watch, sídlící v New Yorku, uvedla, že šlo zřejmě o nejhorší zásah proti demonstrantům v moderních dějinách s největším počtem obětí. Organizace prý shromáždila důkazy o tom, že zabíjení v roce 2013 bylo součástí politiky použití smrtící síly vůči protestujícím.

Agentura AP v této souvislosti uvedla, že loni zjistila, že velitelé dali bezpečnostním jednotkám volné ruce k použití smrtící síly po obviněních, že protestující jsou ozbrojeni. Nikdo z oficiálních činitelů nebyl dosud obviněn a nebyly ani zveřejněny podrobnosti závěrů, k nimž dospěla vyšetřující komise ustavená egyptskou vládou. Přitom na druhé straně jsou stále zadržovány stovky účastníků protestů z onoho dne.

Egyptské úřady tvrdí, že policisté použili ostrou munici pouze vůči těm, kdo stříleli na ně. Mezi oběťmi prý tehdy bylo i osm příslušníků pořádkových sil.