V Iráku se prohlubuje konflikt s radikály z Islámského státu (IS), kteří loni vyhlásili chalífát na části severních oblastí nejen v Iráku, ale také Sýrie. Ovládli západní provincii Anbár, kterou se nyní armáda snaží vybojovat zpět.

OSN žádá dárce o 497 milionů dolarů (12 miliard korun), aby mohla 5,6 milionu Iráčanům zajistit přístřeší, potraviny a vodu. Suma je potřebná pro příštího půl roku. "Krize v Iráku je nejsložitější a nejrychleji se vyvíjející na světě," sdělila dnes Grandeová.

V rozhovoru, který poskytla v pondělí agentuře Reuters, prohlásila, že situace iráckých uprchlíků se rychle zhoršuje a že největším problémem je nedostatek peněz na zajištění pomoci. Podle ní bude nějakou formu pomoci potřebovat do konce roku možná až deset milionů Iráčanů. OSN už byla nucena snížit dávky potravin a pokud peníze nedojdou včas, bude muset do konce června zavřít 77 klinik, jež v Iráku provozuje.

Dosud před boji z domovů odešly tři miliony lidí a do konce roku jich prý bude muset domovy opustit dalších 1,5 milionu. Většina uprchlíků odchází do kurdských provincií na severu země, ale nové boje v Anbáru obývaném sunnity situaci komplikují. Mezi uprchlíky totiž přibývá Iráčanů vyznávajících sunnitský islám. V Iráku jsou sunnité v menšině a šíité je podezírají ze spolupráce se sunnitským IS. Některé regiony včetně Bagdádu proto lidi z Anbáru odmítají přijímat.