Plán ministerstva vyšel najevo z dokumentu washingtonského federálního soudu, který řeší žalobu vůči úřadu podanou na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Soud dnes nařídil ministerstvu zahraničí USA, aby do příštího týdne vypracovalo časový plán zveřejnění elektronické pošty. Clintonová veškeré své e-maily z kritické doby ministerstvu v tištěné podobě odevzdala.

"Ministerstvo chápe značný veřejný zájem o tyto záznamy a snaží se dokončit jejich kontrolu a uvolnění v nejkratším možném termínu," sdělil úřad soudu. S ohledem na objem komunikace nelze podle ministerstva zveřejnit elektronickou poštu Clintonové dříve než v lednu. Celkově se jedná o 55.000 stránek.

Clintonová šéfovala americké diplomacii v letech 2009 až 2013 a po celou dobu používala soukromou adresu elektronické pošty. Zákon tehdy používání soukromých adres k vyřizování oficiální komunikace nezakazoval, sama kancelář ministryně však v roce 2011 vydala doporučení, aby tak zaměstnanci nečinili. Ministerstvo nyní prošetřuje, zda Clintonová neposílala přes nedostatečně zabezpečený komunikační kanál i citlivé informace vyžadující zvýšenou úroveň bezpečnosti.

Republikáni ovládající Kongres se pokoušejí prostřednictvím aféry nabourat pozici Clintonové před prezidentskými volbami, pro něž pravděpodobně získá někdejší první dáma demokratickou nominaci a zároveň zatím v průzkumech poráží všechny republikánské kandidáty.

Kongresový výbor vyšetřující útok na americký konzulát v libyjském Benghází z roku 2012 předvolal Clintonovou v souvislosti s jejími e-maily. Někdejší ministryně zahraničí by v nejbližších dnech měla před výborem o údajném selhání amerických úřadů v souvislosti s libyjským útokem i o své komunikaci promluvit.