V Karlových Varech dosud vládla koalice KOA, ANO a Karlovaráků. Smlouvu ale před dvěma týdny Karlovaráci a ANO vypověděli. Od té doby se skládaly různé podoby koalice nové. "Našli jsme společnou vůli dohodnout se na většinovém koaličním uspořádání v Zastupitelstvu města Karlovy Vary. Výsledkem společné dohody bude koaliční smlouva a společné programové prohlášení," oznámil dnes Kulánek.

"My jsme k tomuto řešení došli, kdy jednání na půdě stávající koalice nevedla k řešení a byla vždy Karlovaráky odmítnuta. Navíc se zvyšovaly požadavky ohledně jednoty hlasování. Takže jsme se nakonec vydali tímhle směrem," řekl ČTK Kulhánek.

Změna ve složení koalice s sebou přinese i rozšíření rady z devíti na 11 členů. V ní bude mít KOA čtyři zástupce, po třech bude mít ANO a ČSSD a jeden radní bude za KDU-ČSL.

V 35členném zastupitelstvu má KOA devět lidí, ANO šest, ČSSD pět. KDU-ČSL kandidovala na společné kandidátce s hnutím O co jim jde?!, Piráty a Zelenými. Tato kandidátka získala tři mandáty, jeden z nich byl pro kandidáta Jana Klímu z KDU-ČSL. Nová koalice tak bude mít 21 hlasů.

Do opozice odejdou Karlovaráci, kteří mají pět zastupitelů. Mimo koalice je také ODS se dvěma zastupiteli, KSČM se třemi a ALTERNATIVA se dvěma zastupiteli.

Podle Josefa Märze, lídra Karlovaráků, je hnutí, které ve volbách vloni kandidovalo v Karlových Varech poprvé a hned získalo třetí nejvyšší počet hlasů, překvapeno. "My jsme byli ti, kdo ctil dohody a ctil, že ANO chce někoho v radě vyměnit a že ANO nechce fungovat s KOA. A najednou je vše jinak. Pravděpodobně jsme tolik nesnesitelní nebo tak silní soupeři, že se nás raději zbavili," řekl März ČTK.

Do rozhodnutí stran podle něj možná zasáhly i centrální sekretariáty. "My jsme chtěli něco dělat a že jsme brali město jako něco, co není politika, ale evidentně to politika je. Pro mě osobně je to obrovské zklamání a nevím, jestli v tomto regionu ještě vůbec chci zůstat," řekl ČTK März, který je také generálním ředitelem Karlovarské krajské nemocnice a.s.

Dosavadní koalice se rozpadla poté, když ANO vyloučilo ze svých řad zastupitelku a radní Ivetu Hejnovou. Následně ANO chtělo, aby odešla z rady. KOA ale navrhovala, aby v radě zůstala jako nezařazená radní. V tehdejší radě, kde měla KOA čtyři členy, ANO včetně Hejnové tři a Karlovaráci dva, by tak Hejnová, která měla blízko ke KOA, mohla změnit poměr sil.

I v nové radě ale bude mít KOA menšinu čtyř z 11 hlasů. Celkově v zastupitelstvu bude mít nově poskládaná koalice opět 20 hlasů, devět za KOA, pět za ČSSD, pět za ANO (po vyloučení Hejnové) a jeden za KDU-ČSL.