"Ačkoli není pěkné počasí a mluví se o krizi, lidé mají dobrou náladu," řekl novinářům před oficiálním začátkem manifestace moskevský starosta Sergej Sobjanin. "Moskva v minulosti čelila řadě různých krizí, vždy z nich ale vyšla silnější a krásnější. A tak tomu bude napořád," dodal. Sobjanin počet lidí na hlavním metropolitním náměstí odhadl na více než 100.000.

V Moskvě se dnes konalo několik manifestací. Tu hlavní na Rudém náměstí organizovala Federace nezávislých odborů. Jejím hlavním motem znělo "Mír! Práce! Máj!". "Jsou to základní hodnoty, to je základ pro každého. Nejdůležitější věcí je zachovat mír," řekl agentuře TASS předseda nezávislých odborářů Michail Šmakov.

Další oslavy v Moskvě se konaly na Suvorovově náměstí, kde manifestovali komunisté, nebo na Puškinově náměstí, kam své přívržence svolala nacionalistická Liberálnědemokratická strana Ruska. Nacionalistů se podle ministerstva vnitra sešly asi tři tisícovky.

Kvůli oslavám byla v ruské metropoli vyhlášena řada dopravních uzavírek, z nichž mnohé se týkaly i pěších. Na bezpečnost podle agentury TASS nasadily moskevské úřady přes 7000 policistů a členů jednotek ministerstva vnitra.

Oslavy za účasti tísíců lidí se konaly i v Petrohradě. Zde se podle Interfaxu sešli také představitelé opozice, mimo jiné malé liberální strany Jabloko, a aktivisté hájící práva homosexuálů, kteří měli vlajky USA, EU a Ukrajiny.

V Simferopolu, metropoli ukrajinského autonomního poloostrova Krym, který anektovalo Rusko, se slavnostního pochodu zúčastnilo podle úřadu krymské vlády přes 35.000 lidí. V rámci celého Krymu se prý do manifestací zapojilo přes 70.000 lidí.

Ruský prezident Vladimir Putin v rámci dnešních oslav udělil v Kremlu pět titulů Hrdiny práce Ruské federace, čímž počet takto vyznamenaných vzrostl podle agentury TASS na 15. Titul byl zaveden prezidentským dekretem v roce 2013 a je považován za připomínku dob Sovětského svazu: vyznamenání zavedl sovětský vůdce Josif Stalin v roce 1927. Po druhé světové válce se název změnil na "hrdina socialistické práce" a titul byl zrušen v roce 1991, kdy Sovětský svaz zanikl. Obnovení vyznamenání západní komentátoři označovali za úlitbu velké části ruské společnosti tesknící po sovětských časech.