"Jsem přesvědčen, že ti lidé úmyslně nic neporušili, proto jsem proti sankcionování. Jen vyjádřili občanskou nespokojenost se záměrem postavit miliardové sídlo radnice a za to jim se sluší spíše poděkovat," řekl ČTK zmocněnec přípravného výboru referenda Radek Lojda (TOP 09).

Téměř dvě třetiny podezření na přestupky už úředníci radnice odložili. "Mezi odložené věci patří také oznámení o přestupku, která se týkají občanů, kteří mají trvalý pobyt v městském obvodu Prahy 10," píše se v dokumentu. Těchto asi 220 spisů bylo odloženo kvůli tomu, že jejich jednání nebylo shledáno úředníky jako úmyslné, což zákon o místním referendu vyžaduje.

Pokutovaným hrozilo, že budou muset zaplatit až 3000 korun. Úředníci ale po projednání přestupků uložili pokuty mezi 100 a 300 korunami, celkem za 33.200 korun. Ve třech případech zahájili přestupkové řízení.

Navrhovatelé referenda požadovali, aby se o stavbě radnice rozhodovalo v termínu komunálních voleb kvůli očekávatelné vyšší účasti. Podle úřadu ale bylo na petici málo platných podpisů, což potvrdil i soud. Radnice pak vyhlásila referenda vlastní ve třech termínech loni na podzim, s volbami se kryl jeden z nich. Žádné ale nebylo kvůli nízké účasti platné.

Společně se senátními volbami mohli obyvatelé Prahy 10 hlasovat o zákazu hazardu a vybudování hospicu. O týden později se hlasovalo o stavbě nové radnice a rekonstrukci fotbalového stadionu Bohemians. V termínu komunálních voleb pak lidé rozhodovali o privatizaci bytů, opravách silnic, stavbě parkovacího domu a kamerovém systému.

Přípravný výbor chtěl nechat občany Prahy 10 v referendu rozhodnout o stavbě nové radnice. Její cenu městská část spočítala na 775 milionů korun, což opozici přijde předražené. Novou budovu chce vedení Prahy 10 postavit kvůli špatnému stavu současného sídla.

V referendu, pro nějž přípravný výbor sbíral podpisy, byly otázky na omezení ceny nové radnice na nejvýše půl miliardy korun, požadavek na zrušení dosavadního procesu výběru nového sídla, zařazení ekonomické výhodnosti a dopravní dostupnosti do hodnotících kritérií této zakázky a vyhlášení architektonické soutěže.