Mongolský prezident dnes na Pražském hradě zahájil svou oficiální část návštěvy Česka, kam dojel v neděli večer vlakem z Německa. Kromě setkání se Zemanem se odpoledne sešel s dalšími ústavními činiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), s nímž jednal o spolupráci obou zemí.
Oba prezidenti spolu nejprve mluvili osamoceně, poté se potkali za přítomnosti mongolské delegace, zástupců Hradu nebo ministerstva zahraničních věcí. Elbegdordž Zemana během jednání pozval na návštěvu Mongolska. Termín bude podle českého prezidenta domluven diplomatickou cestou.
S sebou prý vezme jako obvykle podnikatelskou delegaci, se kterou se bude zajímat o možnosti uplatnění českých firem při těžbě uranové rudy, výstavbě železničních tratí, energetických děl nebo pokračování geologického průzkumu, a to i v oblasti zdrojů pitné vody. České podniky podle Zemana mohou Mongolsku nabídnout také třeba dodávky zařízení na čištění odpadních vod.
Zeman zároveň předal Elbegdordžovi seznam firem, které mají o mongolský trh zájem. Mongolský prezident slíbil, že spolupráci s českými podnikateli jeho země začlení do připravovaného akčního hospodářského plánu. "Výhodou českých investic by byla státní garance ze strany Mongolska," poznamenal Zeman.
Setkání s početnou delegací mongolského prezidenta se zúčastnil i náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Podle ministerstva je v Mongolsku poptávka například po těžebních strojích a zařízeních. V zemi se celkové zásoby uhlí odhadují až na 162 miliard tun, stát má zásoby i dalších surovin, třeba ropy. Dalším perspektivním odvětvím je energetika, české firmy by se mohly uplatnit třeba dodávkou parních a vodních turbín. Uspět by mohly i s motocykly, auty a nákladními vozy, malými letadly nebo radiolokačními zařízeními.
Zeman během tiskové konference poznamenal, že tehdejší Československo bylo po Sovětském svazu druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Mongolska. Od té doby vzájemná obchodní bilance výrazně klesla, podle Českého statistického úřadu dosáhl za prvních osm měsíců roku 2014 dovoz z Mongolska hodnoty zhruba 2,2 milionu korun. Naopak do Mongolska bylo v tomto období vyvezeno zboží v hodnotě zhruba 155 milionu.