Čadská armáda byla už součástí mezinárodního osazenstva vojenské základny v nigerijském městě Baga, které milice Boko Haram napadly na počátku tohoto měsíce a téměř ho vymazaly z mapy. Po útoku se ale čadští vojáci stáhli. Podle Amnesty International bylo ve městech Baga a Baga Doron poškozeno na 3700 budov a boje si údajně vyžádaly až 2000 obětí. Nigerijská vláda to ale zpochybňuje a tvrdí, že obětí bylo jen 150.

Už v úterý Kamerun oznámil, že zabil 143 bojovníků Boko Haram, kteří napadli jeho základnu Kolofata nedaleko nigerijské hranice. Na počátku tohoto měsíce zveřejnili islamisté video, v němž pohrozili Kamerunu větší intenzitou útoků.

Kamerunský prezident Paul Biya nedávno vyzval mezinárodní společenství k pomoci v boji proti islamistům z Boko Haram. "Globální hrozba", jakou ozbrojenci prý představují, podle něj vyžaduje i "globální řešení".

Podle dnešního prohlášení ghanského prezidenta Johna Mahamy by se měli příští týden sejít zástupci západoafrických zemí sdružených v organizaci ECOWAS, aby jednali o možném vzniku mezinárodních jednotek pro boj s Boko Haram. Podporu by chtěli získat také od Africké unie.

Podle BBC se nigerijští politici v současnosti soustředí více na nadcházející prezidentské a parlamentní volby než na boj proti radikálům z Boko Haram. Ve čtvrtek oblast severovýchodu země nicméně - poprvé po téměř dvou letech - navštívil prezident Goodluck Jonathan.

Islamisté z Boko Haram bojují od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3000 lidí. Při násilnostech připisovaných Boko Haram za pět let přišlo o život už kolem 13.000 lidí a podle statistik OSN kvůli nim bylo nuceno opustit své domovy asi 1,5 milionu občanů.