Meteorologové předpovídají, že řeky by vzhledem k postupnému ustávání srážek a ochlazování měly v horních úsecích kulminovat dnes večer, v neděli budou ještě stoupat ve středních a dolních úsecích, hladiny by ale měly přesáhnout nejvýše první povodňový stupeň.

Český hydrometeorologický ústav už v pátek upozornil, že vydatný déšť a tající sníh mohou dnes způsobit záplavy, přičemž nejkritičtější situaci čekají na Klatovsku, povodňová pohotovost platí ale téměř pro celé Čechy. Kromě toho má v Plzeňském a Karlovarském kraji velmi silně foukat, vítr v nárazech může dosáhnout rychlosti až 110 km za hodinu, na hřebenech hor až 145 km/h.

Silný vítr působil problémy už v pátek, třeba na železnici. Vlaky na několika místech nejely kvůli vyvráceným stromům. Na Klatovsku do jednoho z nich narazil rychlík, nikdo nebyl zraněn. Jihočeští hasiči od pátečního odpoledne do dneška v souvislosti se silným větrem řešili pět desítek událostí. Na Tachovsku vítr posunul střechu obytného domu.

Do dnešního rána zaznamenal ČHMÚ největší dešťové srážky v oblasti pohraničních hor, zejména Krkonoš, Jizerských hor, Krušných hor a Šumavy, ale také v Brdech a na Českomoravské vrchovině, za 24 hodin tam napršelo od 15 do 30 litrů vody na metr čtvereční, na ostatním území jen do deseti litrů na metr. "Dnes očekáváme ještě na Šumavě srážky téměř po celý den s úhrny pět až 15 mm/24 hod. Večer od severozápadu bude počasí u nás ovlivňovat studená fronta a za ní se začne ochlazovat," uvedl ČHMÚ.

Pokud jde o aktuální stav na řekách, třetího stupně dosáhla zmíněná řeka Vydra v Modravě a druhý povodňový stupeň platil před 14:00 na Otavě v Sušici i v Rejštějně a na Křemelné ve Stodůlkách v Plzeňském kraji, na Doubravě v obci Bílek, na Sázavě ve Žďáru nad Sázavou a v obci Sázava na Vysočině, na řece Balinka v Balině na Vysočině a na řece Libuňce v turnovské části Pelešany v Libereckém kraji. Na druhém stupni je podle údajů na webu ČHMÚ také Moravská Dyje v Janově v Jihočeském kraji a řeka Březná v Hoštějně v Olomouckém kraji.