Například v Krkonoších připadlo pět až deset centimetrů sněhu. "Opět se nám ochladilo, teploty jsou pod nulou. Všechny páteřní lanovky a vleky ve všech střediscích SkiResortu jsou v provozu, otevřeno je přes 27 kilometrů sjezdovek," řekl dnes ČTK Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora - Pec. Vlekaři podle něj bojují s úpravou tratí pro běžecké lyžování. "Upravené jsou pouze částečně, protože na vrcholu Černé a Světlé hory silně fouká," řekl Hynek.

Například v Říčkách v Orlických horách do dnešního rána připadlo zhruba pět centimetrů sněhu, v noci vlekaři navíc spustili technické zasněžování na červené a černé sjezdovce. "Otevřeny a upraveny jsou všechny tři sjezdové tratě, na kterých leží od 20 do 60 centimetrů sněhu," uvedli na webu vlekaři z Říček. Zlepšení podmínek hlásí také Radek Procházka ze Skiparku Červená Voda na Orlickoústecku. "Připadlo až deset centimetrů sněhu, v noci plánujeme spustit sněhová děla a do středy zasněžíme další sjezdovku," řekl Procházka.

Na hřebenech Krkonoš připadlo v noci zhruba sedm centimetrů sněhu, v lavinových katastrech od rána platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Na hřebenech Krkonoš leží 30 centimetrů sněhu, v nejvyšších partiích Orlických hor je zhruba 15 centimetrů sněhu.

Vlekaři na začátku zimní sezony bojovali s nedostatkem sněhu, před vánočními svátky byla v provozu pouze část sjezdovek ve větších areálech, ochlazení 25. prosince umožnilo obnovit výrobu technického sněhu a významně vylepšit podmínky pro lyžování.

"Naštěstí se 25. prosince ochladilo, což umožnilo zahájit výrobu technického sněhu. My jsme byli připraveni a každým dnem jsme otevírali nové sjezdovky, až jsme se k Silvestru dostali na 20 kilometrů otevřených sjezdovek, což bylo nejvíce v českých horách a návštěvníci to ocenili a přijeli," řekl Hynek.

Spokojeni s návštěvností byli i vlekaři v Červené Vodě. "Během vánočních svátků byly sněhové podmínky doslova na hranici, potom se to díky ochlazení zlepšilo a lidé dorazili. Opět se ukázalo, že mnoho areálů buď nemá podmínky na výrobu technického sněhu, nebo to prostě nezvládly, takže lidé si vybírali podle toho, kde byl sníh," řekl Procházka.

Vlekaři v areálech, které dokázaly před svátky částečně zasněžit sjezdové tratě, tvrdí, že návštěvnost během silvestrovského týdne byla vyšší než minulou zimu. "Minulou sezonu bylo sice více otevřených sjezdovek, ale přišla obleva a pršelo, což mnoho návštěvníků odradilo, nyní bylo počasí příhodnější," řekl Hynek.

Podle Hynka jsou pro vlekaře v Česku rozhodující investice do systému na výrobu technického sněhu. "Například my ve SkiResortu máme k dispozici 180 sněhových děl a sprch, k nim vede 28 kilometrů potrubí s vodou. Samozřejmě i po této zimě plánujeme další investice do zasněžování," řekl Hynek.