Měsíce jednání v Kanadě a ve Vatikánu, do nichž byli zapojeni nejbližší Obamovi spolupracovníci, vyvrcholily v úterý, kdy se prezident telefonicky spojil s kubánským šéfem Raúlem Castrem a hovořil s ním téměř hodinu, aby konečnou dohodu nakonec posvětil.
Klíčovou roli ve sblížení sehrál Vatikán, tvrdí američtí činitelé, jejichž jména agentura nezveřejnila. Usnadnil propuštění Američana Alana Grosse, který se z kubánského zajetí ve středu vrátil po pěti letech domů.
Na počátku letošního léta papež František, který pochází z Argentiny, poslal osobní poselství Obamovi a Raúlu Castrovi s výzvou, aby si vyměnili vězně a zlepšili vzájemné vztahy. Když papež koncem března ve Vatikánu přijal Obamu, tajná jednání s Kubou byla hlavním tématem jejich rozhovoru.
První přímá jednání, která vedla k dohodě, proběhla už v červnu 2013 v Kanadě, která s Kubou udržuje styky už dlouho. V čele americké delegace byl Ben Rhodes, blízký Obamův poradce, a rovněž přední specialista Bílého domu na Latinskou Ameriku Ricardo Zuniga. Jména kubánských vyjednavačů nejsou známa. Tématem tehdejších rozhovorů byla hlavně výměna vězňů. Osud Grosse byl pro Bílý dům důležitý.
Ministr zahraničí John Kerry hovořil letos v létě o Grossovi telefonicky čtyřikrát s kubánským partnerem Brunem Rodríguezem. Řekl mu, že kdyby se Grossovi mělo cokoli stát, americko-kubánské vztahy se nikdy nezlepší.
Úplně prvním impulsem ke zlepšení vztahů byla ale už v březnu 2012 návštěva skupiny amerických poslanců u papežského vyslance ve Washingtonu, uvádí Reuters. Američtí kongresmani tehdy požádali legáta o pomoc. Zlepšení americko-kubánských vztahů se od té doby Vatikán trvale zabýval. Kuba trvala na propuštění tří svých agentů, kteří v amerických věznicích strávili 16 let. Havana rovněž žádala ukončení amerických programů na podporu demokracie na Kubě, ale Washington tomuto požadavku nevyhověl.
Grosse přijel na Kubu "vyzvednout" ve středu ráno americký demokratický poslanec z Marylandu Chris Van Hollen s Grossovou manželkou, republikánským senátorem Jeffem Flakem a demokratickým senátorem Patrickem Leahym. Cestou zpátky prý americký vězeň dostal své oblíbené jídlo: sendvič s hovězím masem a praženou kukuřici.