Na Západním břehu jsou Betlém a Nazaret nebo pevnost Herodium spjaty s křesťanskou tradicí, ale také jeskyně u Mrtvého moře, kde byly nalezeny kumránské svitky. Do všech těchto lokalit míří desítky tisíc turistů ročně, ale palestinská samospráva má z cestovního ruchu příjem pouze 460 milionů dolarů (10 miliard Kč) ročně. Kattán tvrdí, že kvůli cestovním omezením se na Západní břeh nedostanou miliony lidí z arabských zemí. Správa turistických míst a arabští návštěvníci by mohli přinést palestinské správě ročně 1,8 miliardy dolarů, takže Kattán ztrátu vyčísluje na téměř 1,4 miliardy dolarů.

Hlavním problémem je podle něj dopravní situace, komplikovaná množstvím židovských osad. Izrael kvůli nim vystavěl silnice, jež používají hlavně osadníci. Cesty zasahují, zejména v okolí Betléma, natolik do palestinského území, že brání přímému silničnímu spojení. Z bezpečnostních důvodů jsou také často silnice uzavřeny, takže turisté je použít nemohou.

Toto téma se pravidelně otevírá před Vánocemi, kdy se chtějí do Betléma, který je podle bible Kristovým rodištěm, dostat desítky tisíc lidí. Palestinská samospráva tam tento týden uspořádala zájezd pro zahraniční novináře, aby se přesvědčili o poměrech. Izraelské ministerstvo cestovního ruchu zase na neděli nabídlo žurnalistům zájezd do Nazaretu a na další místa spojená s křesťanstvím.

Pětadvacetitisícový Betlém je od Jeruzalému vzdálen jen osm kilometrů, avšak jede se tam několika izraelskými kontrolami a musí se projet betonovou bariérou, postavenou kolem Západního břehu. Palestinci ve městě vystavěli hotely, aby mohli turisté návštěvě věnovat více dní. Většina turistů se teď ale spokojuje s jednodenním výletem a vrací se do Jeruzaléma. Kolem Betléma je 22 židovských osad a dopravní situace je značně nepřehledná.

"Tady nelze doufat v žádný pokrok, dokud neskončí (izraelská) okupace," řekla palestinská ministryně cestovního ruchu Rúlá Maájaová. Přesto letos počet turistů, kteří přespali v Betlémě, vzrostl oproti loňsku o devět procent, avšak souhrnné příjmy z cestovního ruchu klesly. Mezi těmi, kdo volí přespání v Betlémě, jsou hlavně Rusové, Poláci a Italové. Američané, kteří obecně utrácejí nejvíce, spí v jeruzalémských hotelech.

"Jeruzalém a Betlém byla odjakživa těsně spjatá města, teď je Betlém izolován," řekla Maájaová.