"Právě jsem odevzdal svůj hlas proti nezávislosti. Takhle rušno ještě v naší volební místnosti v půl osmé ráno nebylo," citoval jednoho z voličů deník The Guardian.

"Neuvěřitelné fronty před volební místností v sedm ráno. Pochybuji, že něco podobného ještě někdy uvidím," uvedl další z hlasujících podle zmíněného britského listu.

The Guardian připomněl, že skotské úřady slíbily, že "každý, kdo chce hlasovat, dostane příležitost" a že každému voliči ve frontě po 23:00 SELČ - kdy se hlasovací místnosti oficiálně uzavřou - bude povoleno vhodit lístek.

Také čtyřiatřicetiletá Charlotte Farishová z Edinburghu spěchala dnes k volební urně brzy, aby se ke skotské nezávislosti vyjádřila ještě předtím, než odvede své dvě děti do školy a odjede do zaměstnání. "Miluji svou zemi a nechci být svědkem její zkázy," vysvětlila Farishová svůj hlas proti samostatnosti Skotska.

Opačného názoru byla na stejném místě šestatřicetiletá Sarah Rowellová pracující na univerzitě. "Hlasovala jsem pro, protože si myslím, že by Skotsko mělo mít možnost rozhodovat o svých záležitostech samostatně," řekla.

Samostatnost podpořil i podnikatel jménem Ron, který jako první přišel hlasovat do volební místnosti v centru Edinburghu. "Na tuto příležitost jsem čekal celý život. Je načase odtrhnout se od Anglie. Dávám své 'ano' nezávislosti," prohlásil.

Výsledek referenda je těžké předpovědět, protože průzkumy veřejného mínění z posledních dnů byly velmi těsné. Stoupencům jednotné Británie dávaly mírnou převahu 51 až 53 procent hlasů, přičemž na 600.000 lidí zůstávalo do poslední chvíle nerozhodnutých. K hlasování se přitom registrovalo kolem 4,3 milionu voličů.

I přes vzrušené diskuze a hektickou volební kampaň obou táborů z posledních dní se očekává, že hlasování proběhne v klidu a bez incidentů. Na sociálních sítích se objevily i fotografie zobrazující stoupence obou táborů v přátelském objetí.

"Výsledek bude důležitý nejen pro nás, ale také pro naše děti a vnoučata. Atmosféra je však přátelská. Nemyslím si, že tady bude nějaké napětí," konstatoval devětapadesátiletý Tom Dumphie, který byl dnes první ve frontě před základní školou Mill of Mains ve městě Dundee.

Předběžné výsledky hlasování mají být podle britského tisku zveřejňovány v pátek mezi 03:00 a 07:00 SELČ a řada Skotů na ně bude čekat u piva. Skotské hospody požádaly o povolení podávat alkohol po celou noc a úřady jim to schválily, ačkoli policie toto rozhodnutí označila za "naprosté šílenství" a varovala před možnými rvačkami.

"Budu sedět s pivem v ruce a sledovat přicházející výsledky," popsal podle agentury AP své plány na nadcházející noc volič Thomas Roberts, který podpořil skotskou nezávislost s tím, že vidí budoucnost nezávislého Skotska optimisticky.

Robertsovo nadšení ani v nejmenším naopak nesdílí finanční poradce Michael MacPhee, který prý výsledky bude sledovat "s obavami". Nezávislost Skotska je "ten nejpitomější nápad, jaký jsem kdy slyšel", řekl MacPhee podle agentury AP.

Skotům nyní nezbývá než "vote and pray", tedy jít volit a pak se modlit, jak uvádějí komentáře na Twitteru pod snímkem jednoho z edinburských kostelů, který dnes slouží současně jako místo, kde se věřící obracejí k Bohu, i jako volební místnost.