Sondáž Panelbase ukazuje, že počet příznivců Spojeného království ve Skotsku mírně vzrostl. Sobotní průzkum této organizace totiž ukázal, že pro samostatnost se vyslovilo 49 procent dotazovaných, zatímco 51 chtělo zůstat pod Londýnem. Oba průzkumy ale nebraly v potaz nerozhodnuté voliče, kterých nyní bylo pět procent.

Shromáždění obou táborů - tedy těch, kdo hodlají podpořit odtržení Skotska, a těch, kdo v referendu budou proti - se dnes konala v Glasgow. V celé Británii roste napětí a kampaň se v posledních okamžicích vyostřila. Politici se vzájemně obviňovali ze lží a manipulací.

Předseda Skotské národní strany (SNP) a lídr kampaně za nezávislost Salmond dnes vydal prohlášení, v němž vyzval, aby se lidé nebáli budoucnosti a řekli "ano" samostatnému státu. "Nenechte si tuto příležitost proklouznout mezi prsty. Nenechte se přesvědčit, že tohle nemůžeme udělat. Udělejme to."

Jeho protivníci naproti tomu apelovali, aby si lidé rozhodnutí řádně promysleli, a pokud budou mít jen stín pochybnosti, aby dali přednost pokračování nynějšího soužití. "Pokud máte před sebou tak závažné rozhodnutí, musíte mít jistotu," řekl bývalý britský ministr financí Alistair Darling, kterého dnes na pódiu doprovodil expremiér Gordon Brown.

Premiér David Cameron při úterní návštěvě Skotska slíbil zemi větší pravomoci a širší autonomii, když se rozhodne setrvat ve společném státě. V rozhovoru pro deník The Times dnes přiznal, že i když ctí demokracii a právo Skotů rozhodnout o vlastní budoucnosti, možnost rozpadu Spojeného království ho děsí.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že výsledky referenda budou mimořádně těsné a rozhodovat nakonec mohou pouhé tisíce či stovky hlasů. Kvůli tomu také může sčítání hlasů trvat poměrně dlouho, zejména pokud se vyplní očekávání vysoké volební účasti. K hlasování se v pětimilionovém Skotsku zaregistrovalo takřka 4,3 milionu voličů. Volební komise by měla oznámit konečné výsledky v pátek ráno. Zveřejnění odhadů po uzavření volebních místností se neočekává.