Čtyři místopředsedové jsou z postkomunistických zemí: Bulharska, Slovinska, Estonska a Lotyšska. Ve 28členné komisi, která má začít fungovat v listopadu, je devět žen; věkově je nastupující EK mladší než stávající tým Josého Barrosa.

Náplň práce pro Jourovou je překvapením: ona sama i Praha měly zájem o křeslo eurokomisaře pro regionální rozvoj, což spekulace před dnešním oznámením nevylučovaly, stejně jako možnost, že česká komisařka získá dopravu. Tu bude nakonec řídit Slovák Maroš Šefčovič.

"Čekala jsem jiné portfolio. Výběr ovlivnilo to, že mám právnické vzdělání. V konečném důsledku oblast spravedlnosti ale ovlivňuje životy všech občanů v Evropské unii," řekla Jourová. V první reakci připustila určité zklamání, profesně se prý připravovala právě na oblast regionálního rozvoje.

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák projevil spokojenost. "To, co jsme od začátku říkali, tedy aby náš komisař měl silné ekonomické portfolio, tak to se podařilo. Role Evropské komise při formování dopravní politiky v Evropě je velká. Je to silné portfolio i z hlediska finančních prostředků, které spravuje. Je to důležité portfolio i z hlediska Slovenska, aby nás transevropské projekty neobcházely," řekl.

Jean-Claude Juncker na dnešní tiskové konferenci novinářům připomněl, že jeho komise se bude muset vypořádat se složitou geopolitickou i hospodářskou situací. "Myslím, že pro to mám ten správný tým," prohlásil.

Juncker odmítl, že by jednotlivé resorty byly přidělovány jednotlivým národním státům. "Nikdo není izolován na svém lénu či ve své přihrádce. Každý by měl spolupracovat," poznamenal. Klíčové podle něj bude fungovat na základě politických priorit. "Jsem týmový hráč, nebudu diktátor," řekl předseda budoucí komise.

"Rozhodl jsem se provést některé změny a s věcmi zatřást," poznamenal Juncker. Prvním místopředsedou komise tak bude Frans Timmermans z Nizozemska, který bude odpovídat za zlepšení regulačních pravidel, vztahů mezi evropskými institucemi a právní otázky.

Právě postavení místopředsedů komise je podle Junckera pro práci jeho sestavy klíčové, viceprezidenti mají fungovat jako jakýsi "filtr" mezi ním a skupinami komisařů.

Místopředsedové budou také koordinovat práce ve čtyřech základních oblastech. První je podpora tvorby pracovních míst, růstu a investic, druhou digitální trh, třetí energetická unie a klimatická politika orientovaná na budoucnost a čtvrtou oblastí je hlubší a spravedlivější měnová a ekonomická unie. Portfolio Jourové je v materiálech zmiňováno u digitálního trhu a měnové unie.

Na místopředsedy komise ale podle Junckera nelze pohlížet jako na komisaře první třídy a na zbytek týmu jako na komisaře třídy druhé. "Tak to není. Místopředsedové a ostatní budou pracovat dohromady ve velmi blízkém týmu," vysvětlil Juncker své představy.

Už od posledního unijního summitu je známé jméno Italky Federiky Mogheriniové, která je jako šéfka evropské diplomacie také jedním z místopředsedů komise. Odpovídat bude rovněž za bezpečnostní politiku.

Za rozpočtové otázky a lidské zdroje bude odpovídat místopředsedkyně komise Kristalina Georgievová z Bulharska, která byla členkou končící Barrosovy komise. Slovinka Alenka Bratušeková dostala jako místopředsedkyně na starosti budování energetické unie, někdejší estonský premiér Andrus Ansip bude místopředsedou odpovědným za digitální trh.

Sociální dialog a otázky společné měny euro bude mít na starosti místopředseda komise a lotyšský expremiér Valdis Dombrovskis. Někdejší finský premiér Jyrki Katainen bude odpovídat za problematiku zaměstnanosti, růstu, investic a konkurenceschopnosti.

Tým místopředsedů má podle podle Junckera velké zkušenosti, mnozí jako premiéři už týmy podřízených koordinovali.

Podle západních médií dostaly Británie a Francie klíčové ekonomické rezorty. Někdejší francouzský ministr financí Pierre Moscovici bude odpovídat za ekonomické a finanční otázky, daně a cla. Přestože se nedostal mezi místopředsedy, Paříž podle agentury AFP projevila nad výběrem uspokojení, protože o daná odvětví tvrdě bojovala.

Brit Jonathan Hill je součástí ekonomického týmu a je odpovědný za finanční stabilitu, finanční trhy a služby. Pro Londýn jde podle serveru BBC o příjemné překvapení, které britského premiéra Davida Camerona uspokojilo. Juncker tak podle médií v tomto případě vyslal signál zdůrazňující zájem Bruselu o to, aby Británie setrvala v unii a aktivněji hovořila do její politiky.

Němec Günther Oettinger, dosavadní komisař pro energetiku, dostal na starosti digitální ekonomiku.

Rakušan Johannes Hahn, který měl v nynější komisi na starost regionální rozvoj, bude mít nově na starosti sousedskou politiku a rozhovory o rozšiřování. Místo komisaře pro rozšíření, které v nynější komisi zastává Čech Štefan Füle, jako samostnatné portfolio dál existovat nebude.