Devětačtyřicetiletý McCarthy, který bude post šéfa většiny zastávat od srpna, byl dosud republikánskou trojkou a Cantor jej před volbou označil za preferovaného nástupce. V tajné volbě porazil Raula Labradora z Idaha, který patří ke stoupencům krajně konzervativního republikánského hnutí Tea Party.
Právě se členem tohoto krajního uskupení Davidem Bratem nečekaně Cantor prohrál ve virginských primárkách. Kvůli tomu neobhájí svůj poslanecký mandát a byl nucen rezignovat na funkci.
McCarthy slouží ve sněmovně již od roku 2007 a podle amerických médií je kompromisním politikem, který se rychle vyšplhal ve stranické hierarchii. Až dosud bylo jeho prací sjednocování stranických skupin pro hlasování o návrzích zákonů. "Když vezmeme v úvahu Cantorův odchod, je důležité ukázat trochu stability," uvedl jeden z důvodů McCarthyho úspěchu kongresman John Campbell, který jej podpořil, neboť názorově navazuje na svého předchůdce.
Ve funkci označované v americkém politickém systému jako "whip" (nahaněč) nahradí McCarthyho osmačtyřicetiletý Scalise, který v souboji o tuto pozici porazil dosavadního McCarthyho zástupce Petera Roskama ze státu Illinois a indianského konzervativce Marlina Stutzmana. Podle agentury Reuters mu pozici zajistil fakt, že se mohl opřít jako o hlasy některých zástupců konzervativní části strany, tak i umírněných republikánů kolem Boehnera. McCarthy bude mít nyní větší vliv na stanovování priorit republikánské legislativní práce a jeho úkolem zároveň bude projednávat chystané normy s předsedy sněmovních výborů.
O pozici šéfa sněmovny Boehnera republikáni nehlasovali, a tak před podzimními kongresovými volbami zůstává nejmocnějším mužem dolní komory.