V pelhřimovském Agrostroji se o prázdninách vystřídá až 50 studentů, místa jsou obsazena. "Bereme brigádníky, ale pouze ze strojírenských škol, středních a vysokých," řekl personální ředitel Zdeněk Pavlovský. Firma si tak školí budoucí odborníky. Do výroby s robotickými pracovišti také nepotřebuje lidi na manuální práci, ale na odbornou technickou činnost. "Je to i taková nepřímá podpora těch studentů, mohou si přivydělat," podotkl Pavlovský. Stálých zaměstnanců má Agrostroj kolem 2000.

Moc míst v létě nenabízí ani tradiční zemědělství. Výrobně-obchodní družstvo Kámen bere na brigádu jen budoucí opraváře zemědělských strojů nebo studenty zemědělských škol. "Aby se připravili pro budoucí povolání, které si myslíme, že bude u nás," uvedl předseda Josef Houček. Stavební společnost PSJ nedává brigádníky z řad studentů na stavby. "A to ohledem na bezpečnost práce," vysvětlil mluvčí Miroslav Fuks. Několik míst ve firemní administrativě obsadí studující děti zaměstnanců.

Práci odpovídající oboru studia preferují při výběru brigády i mladí lidé, ale není snadné takové místo najít, uvedla Hana Orgoňová z personální agentury Grafton Recruitment v Jihlavě. Agentura jim nabízí hlavně manuální práci; nejvíc lidí na výpomoc zajišťovala pro strojírenské závody. "Budeme také hledat brigádníky do jednoho obchodu, často se objevují i potravinářské provozy," doplnila Orgoňová. Výdělek brigádníků se většinou pohybuje mezi 70 a 80 korunami hrubého na hodinu.

Kupříkladu ve výrobě světlometů jihlavské Automotive Lighting se podle údajů této firmy vystřídají desítky studentů.

Ve westernovém městečku Šiklův mlýn zajišťují brigádníci přes léto služby pro turisty - třeba prodávají suvenýry a obsluhují v kavárně. I tam už mají plno. "Z velké části to jsou studenti nebo i nezaměstnané ženy z okolí," uvedla manažerka areálu Eva Černá. Přetlak zájemců je podle ní velký, ale ne každý brigádník se v praxi osvědčí.

Na internetu se minulý týden daly na Vysočině najít desítky krátkodobých pracovních míst. Firmy sháněly lidi na vylepování plakátů a doplňování zboží i personál do pohostinství. Nabízený plat při balení cukrovinek v Humpolci byl 65 až 72 Kč za hodinu a při kontrole autodílů ve směnném provozu od 75 Kč. Najdou se i kuriózní nabídky, jako obsluha střelnice s luky a kušemi. Slibovaný hodinový výdělek byl v tomto případě od 45 do 60 Kč.