"Dotazy přicházejí průřezově z celého spektra druhů škol a školských zařízení," uvedla Bílá. Na adresu kvalifikace@msmt.cz se podle ní obracejí jak pedagogové kvalifikovaní, kteří si svou kvalifikaci ověřují, tak i ti nekvalifikovaní. "Ti často s dotazem, jaké jim můžeme dát doporučení dalšího vzdělávání nebo zda může ministerstvo nějak zohlednit jejich individuální situaci," doplnila mluvčí.

Díky této schránce se podle ní podařilo zachytit i několik případů, kdy došlo ke spornému rozvázání pracovního poměru z důvodu nedostatku kvalifikace. "Toto je třetí, početně výrazně slabší skupina tazatelů, kteří si ověřují oprávněnost výpovědi ze strany školy," dodala Bílá.

Otázku kvalifikace pedagogů začal ministr Marcel Chládek (ČSSD) řešit hned po lednovém nástupu do funkce. Od 1. ledna 2015 totiž měli nekvalifikovaní pedagogové školství opustit. Vedení resortu v únorovém prozkumu zjistilo, že by to v některých regionech mohlo znamenat výrazné problémy. Ministerstvo proto vypracovalo novelu zákona o pedagogických pracovnících, která umožňuje výjimky pro učitele nad 55 let, rodilé mluvčí nebo odborníky z praxe. Ředitelé mohou také na omezenou dobu angažovat nekvalifikované pedagogy na místa, pro které nemají kvalifikovanou sílu.