Seibert připomněl, že 13 z 15 členů Rady bezpečnosti OSN krymské referendum v sobotu odmítlo. Čína se hlasování zdržela, zatímco Rusko využilo svého práva veta.

Německo podle Seiberta také vyzývá Rusko, aby se zdrželo jakékoli vojenské aktivity na ukrajinském území, se kterým by nesouhlasila nynější vláda v Kyjevě. Tato vláda je podle Moskvy nelegitimní.

Kancléřka na večerní tiskové konferenci s italským premiérem Matteem Renzim podpořila proti Rusku sankce, na kterých se dohodli v Bruselu ministři zahraničí EU. Schválená opatření se dotknou 21 lidí z Ukrajiny i Krymu, kterým unie zmrazí majetek a omezí jim cestování na své území.

"Tato opatření nikdo z nás nepřijal s lehkostí, neusilovali jsme o ně, chtěli jsme místo toho rozhovory a diplomatické řešení. Ale vzhledem k jasnému porušení mezinárodního práva včerejším takzvaným referendem na Krymu, jsme byli donuceni tyto kroky podniknout," řekla Merkelová. Podle ní je důležité, že EU ve věci sankcí ukázala svou jednotu.

Za jediné možné řešení situace na Ukrajině ale kancléřka nadále považuje diplomatické rozhovory. Evropské státy se podle ní nadále musejí pokoušet dostat všechny strany konfliktu k jednacímu stolu.