Radní se sešli na mimořádném jednání, protože klíčové smlouvy s firmou Gordic končí. Schvalovat je sice měli už v úterý, nakonec byly z programu jednání staženy. Rada vybírala dodavatele v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění. V úzkém výběru oslovila jen jednoho, stávajícího dodavatele, který zároveň vlastní všechna práva k systému. Vedení Prahy i firmy Gordic tvrdí, že jde o běžný způsob zadávání zakázek, který umožňuje zákon. Někteří pražští radní jsou ale za obdobný postup od loňského jara stíháni v kauze opencard.

Smlouvy na ekonomický systém, který tvoří páteř ekonomických agend a je klíčový pro tvorbu rozpočtů, vypršely na konci roku. Prodloužení spolupráce s firmou Gordic, původně za 250 milionů korun, loni kvůli obavám z porušení zákona o veřejných zakázkách dvakrát odmítlo zastupitelstvo. Vedení města proto vyjednalo prodloužení smluv do února a připravilo dvě jednací řízení bez uveřejnění s částkami do 50 milionů, na která stačí souhlas radních. Rada ale řadu týdnů se schválením otálela.

Za ekonomický systém zaplatila Praha od roku 1993 přes miliardu. Smlouvami pocházejícími z předchozích volebních období se zabývá protikorupční policie.

Praha zároveň začala s přípravou otevřené soutěže na nový ekonomický systém zhruba za 600 milionů korun. Chce se tak údajně vymanit ze smluvních vztahů s firmou Gordic. Výběr dodavatele potrvá rok až rok a půl. Do té doby by měla provoz zajistit Gordic.

Firma Gordic je dodavatelem informačních systémů. Poskytuje služby velké části veřejné správy, včetně ministerstev a radnic. Praha prostřednictvím takzvaného systému Ginis sestavuje a upravuje rozpočty a spravuje účetnictví, pohledávky, smlouvy, objednávky, majetek, ale i výplatu sociálních dávek.