Policisté v Sarajevu se snažili protestující, kteří rozbíjeli obchody, stánky i bankomaty, rozehnat vodními děly. Při potyčkách bylo zraněno nejméně 90 lidí, kteří skončili v nedalekých nemocnicích.

Demonstranti následně vtrhli dovnitř budovy a začali zapalovat její vybavení. Speciálním jednotkám se je podařilo vytlačit a kolem osmé hodiny již panoval v ulicích Sarajeva relativní klid. "Je to smutné," uvedla pro agenturu Reuters Vildana, jedna z místních obyvatelek, zatímco sledovala vládní budovu v plamenech. "Během války trvalo čtyři roky ji zničit a vandalové ji dneska spálili za jeden den. Je to jako v roce 1992," dodala s odkazem na válku v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995.

Vlna protestů proti stoupající nezaměstnanosti a chudobě, které začaly ve středu v Tuzle a hrozí přerůst v největší sociálně motivované nepokoje od skončení války z 90. let, se podle médií rozšířila až do třicítky měst po celé Bosně. Po celé zemi jsou hlášeny desítky zraněných.

Ještě před útokem na budovu vedení země protestující vtrhli do sídla regionálních úřadů a rovněž ho podpálili. Policisté proti nimi zasáhli ochromujícími granáty a gumovými projektily. Podobně si lidé počínali i v Zenici a v Tuzle. V bosenskosrbské metropoli Banja Luce se konal poklidný protest.

Demonstrace začaly v Tuzle na severovýchodě Bosny ve středu a na šest tisíc lidí v nich pokračovalo i ve čtvrtek. Večer se ale situace přiostřila, když na policisty začalo létat kamení, vajíčka a světlice. Strážci pořádku reagovali slzným plynem, a když radikální část demonstrantů začala rozbíjet výlohy a zapalovat odpadkové koše, dav rozehnali. Na 130 lidí utrpělo zranění.

List Dnevni Avaz napsal, že v Tuzle se dnes sešlo kolem 13.000 lidí. Zástup se odpoledne vydal od vyhořelé budovy regionální vlády k sídlům dalších institucí, včetně soudu a prokuratury. Do jedné z budov regionální vlády pak demonstranti vtrhli a začali odsud vyhazovat z oken nábytek i počítače. Později protestující zapálili i budovu soudu a místním hasičům museli přijet na pomoc kolegové z okolních měst, protože všechny požáry nestíhali hasit. "Myslím, že toto je opravdové bosenské jaro. Nemáme co ztratit. Na ulicích nás bude stále více, protože v Bosně je okolo 550.000 nezaměstnaných," uvedl Almir Arnaut, nezaměstnaný ekonom a jeden z aktivistů v Tuzle. Narážel tak na vlnu politických protestů v muslimských zemích v roce 2011, které se říká arabské jaro.

Demonstrace odrážejí rostoucí nespokojenost s neustálým hašteřením politiků, které trvá od konce války z let 1992-1995 a blokuje řízení země a ekonomický rozvoj. Řada státních firem po privatizaci zkrachovala a další je následují. Mnoho lidí tak přišlo o práci a zemí se šíří chudoba. Míra nezaměstnanosti v Bosně dosáhla 27,5 procenta a podle Reuters je na Balkáně nejvyšší.