Provozovatelé taxislužby projevili zájem o stanoviště na Malostranském a Václavském náměstí, na křižovatce Revoluční a Truhlářské, Na Perštýně, Na Florenci, Dukelských hrdinů a v Lomnického. Všechna místa, s výjimkou Lomnického, obsadí AAA Radiotaxi, která nabídla nejvyšší částku. V Lomnického budou stát vozy firmy Modrý anděl.

Zatímco například Na Perštýně získalo město dosud z pronájmu sedmi stanovišť 7000 korun ročně, nově to bude 2,117 milionu. Důvodem rozdílu je způsob výběru nájmů. "Původní systém byl takzvaná losovačka, kdy byl stanoven paušál 1000 za stanoviště, kterých je tam sedm. Proč to tak naši předchůdci dělali, to nevím," řekl radní Lukáš Manhart (TOP 09). Nové smlouvy budou uzavřeny na šest let s výpovědní lhůtou šesti měsíců.

Celkem Praha vyhlásila soutěž na 14 stanovišť, o sedm z nich ale žádná firma neprojevila zájem. Jde například o stanoviště na Vinohradské, Komunardů či Evropské.

Hlavní město chystá ještě další soutěže, v nichž bude vybírat nájemce také zbylých stanovišť. Kompletně dokončena by podle Manharta soutěž měla být zhruba v polovině letošního roku.

Zároveň budou pokračovat kontroly taxikářů. Podle Manharta chystá Praha metodiku kontrol, které by měly být konány v cizím jazyce. "Největší problém je u cizinců, kteří se v mnoha případech neumí bránit," řekl.

Stanoviště zařazená do soutěže jsou tzv. fair place - ta dávají cestujícím záruku, že zde stojící taxi nebude předražené a taxikáři musí dodržovat maximální ceny stanovené městskou vyhláškou. V současnosti je to 28 korun za kilometr. Stanoviště se správcem mají kapacitu 150 vozů. Na místech bez správce je 196 parkovacích míst.