Nechtěl upřesnit jejich počet ani další podrobnosti. "Následují genetická a balistická zkoumání," dodal. Podle se něj policie mimo jiné zjišťuje, zda zbraně pocházejí z některé ze světových databází.

Policie nyní bude zjišťovat, jak se zbraně na ambasádu dostaly. "Podmínky pro nabývání vlastnictví, držení, nošení a používání zbraně nebo střeliva, práva a povinnosti držitelů zbraní nebo střeliva jsou stanoveny zákonem č. 119/2002 Sb., o zbraních a střelivu. Ustanovení tohoto zákona se vztahují i na osoby požívající diplomatických výsad a imunit," sdělila ČTK mluvčí ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová. Ministerstvo je proto nálezem znepokojeno. "Mohlo by jít o porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a budeme požadovat na palestinské straně vysvětlení," dodala.

Trezor a látku, která v něm vybuchla, zkoumá kriminalistický ústav. Výsledky expertiz lze podle policie očekávat v řádu dnů. Mluvčí ambasády Nabíl Fahil uvedl, že trezor se běžně používal. Vyvrátil tak tvrzení palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího o tom, že tento trezor nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel.

Fahil později upřesnil, že na velvyslanectví byly dvě schránky: jedna, která vybuchla, a druhá, která byla uzavřená. Nepoužívaný trezor podle mluvčího policie otevřela a nic v něm nenašla.

Policie a Bezpečnostní informační služba nemají poznatky o tom, že by středeční výbuch byl teroristický čin. Podle palestinské strany se jednalo zřejmě o pracovní úraz.

Dnes čeští lékaři provádějí pitvu těla velvyslance. Jeho ostatky by mohly být do Palestiny převezeny příští týden. Do Česka již dorazil první zástupce palestinského ministerstva zahraničí, misi dočasně vede chargé d'affaires Džadalláh Sabatín.

Server týdeníku Respekt uvedl, že policisté našli v budově například samopaly. Celkem by prý vyzbrojily alespoň "desetičlennou bojovou jednotku." Vyzbrojená ambasáda ale prý nemusí být překvapující, citoval Respekt zdroj z tajných služeb. Palestinci se podle něj obávají útoků izraelské rozvědky Mossad. "Všude na světě se pro jistotu vyzbrojují, i když tím porušují diplomatické úmluvy," řekl podle serveru důstojník.

Palestinci mají zastoupení v Praze již téměř 33 let. Československo začalo styky s Palestinci rozvíjet po šestidenní válce v červnu 1967, kdy byly na popud Prahy přerušeny diplomatické vztahy s Izraelem. Palestinskému hnutí odporu, které zahájilo ozbrojený boj proti Izraeli v lednu 1965, poskytovalo Československo v 70. a 80. letech politickou i finanční podporu, zbraně i výcvik na svém území.

Československo navázalo kontakty s Organizací pro osvobození Palestiny (OOP), která byla uznána mezinárodně za jedinou legální představitelku Palestinců. Stálé zastoupení OOP bylo v Praze zřízeno v březnu 1981 a v únoru 1983 bylo povýšeno na diplomatickou misi. V prosinci 1988 bylo zřízeno velvyslanectví palestinského státu. Dlouhá léta sídlilo v diplomatické rezidenci v ulici Na Kazance v Praze-Troji. V roce 2003 koupili Palestinci pozemek v ulici Internacionální v Praze-Suchdole, kde začali budovat nový zastupitelský úřad. Původně měl být hotov koncem června 2013. Za čtvrt století velvyslanectví dosud v Praze působili jen tři velvyslanci.

Džamál se podle palestinských internetových zdrojů narodil v roce 1957 v palestinském uprchlickém táboře Šatíla. Rodina pochází z izraelské Jaffy, odkud uprchla po vzniku Izraele. V roce 1975 vstoupil do palestinské strany Fatah. O čtyři roky později byl jmenován zástupcem velvyslance v Bulharsku. Od roku 1984 byl diplomatem v Praze. V letech 2005 až 2013 byl konzulem v egyptské Alexandrii. Na post velvyslance v Praze byl jmenován v říjnu 2013.