Mezikontinentální rakety umístěné v železničních soupravách mělo Rusko ve výzbroji do roku 2005, kdy byla tato varianta zrušena. Ruské rakety byly do té doby ve speciálních, objemných vagonech, což usnadňovalo západním státům jejich identifikaci a sledování. Nové rakety třídy Jars mají tento nedostatek odstranit; podle vnější podoby "chladírenského" vozu vyvinutého k jejich přepravě je prý nepřítel nerozpozná.

Ruské mezikontinentální balistické rakety jsou stejně jako americké rozmístěny na pevnině, na moři a ve vzduchu. Poměr jednotlivých druhů těchto zbraní je ale pro každou zemi jiný. Rusko hlavně disponuje velkým počtem pozemních raket, které mohou být rozmístěny v podzemních silech, na mobilních tahačích či právě v železničních vagonech.

Nový typ raket Jars (v terminologii NATO SS-29) má být podle expertů ruskou odpovědí na budování amerického protiraketového štítu. Součástí této odpovědi je i rozmístění taktických raket Iskander-M na západě Ruska, které vyvolalo v posledních dnech protesty NATO. Moskva rakety rozmístila v Kaliningradské oblasti a rovněž při hranicích s pobaltskými státy aliance.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes námitky západních států rezolutně odmítl. "Rakety Iskander budou rozmístěny tam, kde to bude ruské vedení považovat za nutné," řekl ministr na přednášce v Moskvě. "Na území Ruska je můžeme rozmístit kdekoli se nám to zlíbí," dodal. "Nesedíme s rukama v klíně. Zbraně ruské armády jsou mohutné, mobilní a účinné. Máme čím (na protiraketový štít) odpovědět," prohlásil Šojgu.