Jako první složila slib bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která ustavující schůzi až do zvolení svého pravděpodobného nástupce Jana Hamáčka (ČSSD) řídí. K volbě nového předsedy a místopředsedů dolní komory se poslanci sejdou ve středu dopoledne kvůli zákonné lhůtě 24 hodin mezi nominacemi a volbou.
Slib noví poslanci skládali v abecedním pořadí, od řečnického pultu je vyvolával Lubomír Zaorálek (ČSSD) jako druhý nejstarší místopředseda bývalé Sněmovny. Slib složilo celkem 199 poslanců; chyběl Miloslav Bačiak (ANO), jenž se mandátu minulý týden vzdal. Formálně ale trvá - protože ještě není zvolen nový předseda dolní komory, nemá kdo rezignaci přijmout. Bačiaka potom nahradí v poslaneckých lavicích podnikatel Jan Sobotka.
Po složení slibu poslanci potvrdili vznik patnáctičlenné volební komise v čele s Martinem Kolovratníkem (ANO). Stalo se tak až druhým hlasováním. První musela předsedající Němcová prohlásit za zmatečné, jeden z poslanců se nestihl přihlásit do hlasovacího zařízení. Následně poslanci zřídili mandátový a imunitní výbor, který bude mít rovněž 15 členů. Kolovratník potom oznámil lhůtu pro podávání kandidátů do vedení dolní komory, do mandátového a imunitního výboru a na sněmovní ověřovatele. Skončí dnes v 18:00.
Z dosavadních informací sněmovních stran vyplývá, že předsedou Sněmovny bude kandidát ČSSD Hamáček, jeho zástupci by měli být čtyři. Za hnutí ANO bude kandidátkou Jaroslava Jermanová, za KSČM Vojtěch Filip, za TOP 09 Miroslav Kalousek a za KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Za nynějšího scénáře by se do vedení nedostala kandidátka ODS Němcová a ani Tomio Okamura, kterého nominuje jeho hnutí Úsvit.
Z ustavující schůze Sněmovny se omluvili pouze někteří členové vlády včetně premiéra Jiřího Rusnoka, který je v zahraničí. Prvním poslancem, který si musel vyžádat náhradní hlasovací kartu, bez níž se nelze přihlásit do hlasovacího zařízení, byl bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
Každou poslankyni dnes vítaly ve Sněmovně růží aktivistky ze sdružení Fórum 50%, které prosazuje vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice. Chtěly tak upozornit na to, že v dolní komoře je 161 mužů a jen 39 žen. "Přestože ženy tvoří přes 50 procent populace a mezi absolventy vysokých škol je 60 procent žen, v politice jich najdeme průměrně jen 20 procent," uvedla šéfka fóra Jana Smiggels Kavková. Pokud podle ní strany nebudou vyrovnaněji sestavovat kandidátní listiny, situace se nezlepší. Česko sklízí za malý podíl žen na rozhodování kritiku i od mezinárodních institucí.
Ve středu čeká poslance vedle volebních bodů také návrh na zřízení dalších výborů se stanovením počtu členů. Ustaví je ale až na druhé schůzi. Ve středu by poslanci mohli schvalovat čtyři zákonná opatření Senátu.