Z informací ČTK vyplývá, že Forejt si možnost být velvyslancem zřejmě nechává stále otevřenou. "Pracuji jako ředitel odboru Protokolu Kanceláře prezidenta republiky. Více se nebudu vyjadřovat," řekl dnes ČTK Forejt.

"Rozhodnutí o Jindřichu Forejtovi nikdo nezrušil na úrovni vlády, ale také v něm nejsou činěny žádné další kroky. Je-li vyhaslé či ne, musí tedy vyřešit až příští vláda," uvedl na dotaz ČTK ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček.

Současný velvyslanec ČR ve Vatikánu Pavel Vošalík už začíná přesluhovat. Je ve Vatikánu od roku 2008, podle diplomatických zvyklostí šéfové misí zůstávají obvykle kolem čtyř let. "Nejsem o ničem informován a pokračuji ve své práci," řekl dnes Vošalík ČTK.

Forejta na diplomatický post v centru katolického světa prosazoval Hrad, když končila éra exprezidenta Václava Klause, a to k nelibosti bývalého šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09). Podle informací ČTK někdejší ministr zahraničí s Klausovým návrhem nakonec souhlasil i proto, že věděl, že Vatikán má proti Forejtově působení v diplomacii námitky. Praha ani neposílala do Vatikánu dokumenty potřebné k Forejtově nástupu na velvyslanecký post.

Forejt po nástupu Miloše Zemana ze svých diplomatických ambicí slevil, ale stále není jasné, zda u Zemana zůstane po celé pětileté funkční období a zda přece jen do Vatikánu nevyjede.

"Velice si vážím toho, že se pan Forejt rozhodl zůstat ve funkci protokoláře Pražského hradu," uvedl po svém zvolení Zeman.