Kushner napsal hru pro osm herců, kteří vedle ústředních postav ztvárňují i vedlejší role. V české inscenaci hrají Ondřej Pavelka, Martin Donutil, Beáta Kaňoková, Viktor Dvořák, Tomáš Havlínek, Eva Salzmannová, Filip Březina a Evellyn Pacoláková.

"I když se nejedná o nejnovější text, je i po 30 letech od napsání stále v něčem ohromně současný. I my se nacházíme ve stavu, kdy je svět rozdělený, kdy jedna skupina lidí nechápe a nerozumí tomu, co oceňuje ta druhá. Hra je zasazená do druhé půlky 80. let, do éry reaganismu, tedy konzervativního nacionalismu, který může v lecčems připomínat současnou situaci v USA s prezidentem Trumpem," řekl k volbě titulu režisér Michal Dočekal.

"Je to dílo s několika rovinami. Jedna se týká privátních vztahů, nejenom homosexuálních, ale vztahů manželských, mileneckých, rodičovských. Zároveň je přítomná také rovina společensko-politická a ještě metafyzická, kterou představují andělé. Je to drama o celém světě, opravdové theatrum mundi," míní režisér.

Kushnerova freska s humorem i vyhrocenými city řeší témata a problémy společné všem. Limity lásky, tíhu viny, sílu soucitu, politiku i morálku. Drama získalo jistou nadčasovost zobrazením nehasnoucí touhy člověka po nalezení naděje. Konec století přináší do života chaos, dějiny pukají, v Evropě se bortí zdi a v Americe zabíjí epidemie nového moru. A člověk přesto nepřestává toužit po životě. "Dílo pojednává o lidech sestupujících do jámy pekla a nacházejících cestu ven," řekl o hře autor.

Hra se 30 let od svého vzniku stále objevuje na jevištích evropských i světových scén. Podle mnohých jsou Andělé v Americe nejdůležitější americkou hrou konce 20. století. Vedle Pulitzerovy ceny získalo její první uvedení i sedm cen Tony, událostí se stalo i její televizní zpracování. Šestidílná minisérie z dílny HBO v režii Mikea Nicholse obdržela pět Zlatých glóbů a 11 cen Emmy. Poslední nastudování na Broadwayi v roce 2018 bylo nominováno dokonce v 11 kategoriích divadelních cen Tony.