Film nazvaný Dunaj vědomí je dokumentárním debutem režiséra Davida Butuly, cílem je "situační portrét" kapely, která "hrála mytickou hudbu, aby se časem sama stala mýtem".

Plavba po Dunaji trvala týden, hudebníci i filmaři se museli vypořádat s technickými problémy i spalujícím vedrem. "Byl to unikátní zážitek, vidět kapelu zkoušet a znovu společně tvořit. Vrcholem byl jejich koncert v Banátu. Ve filmu jsme se hlavně snažili divákům zprostředkovat kouzlo z plavby," popsal režisér Butula.

Film podpořil Jihomoravský filmový nadační fond, město Brno i Jihomoravský kraj. Prostřednictvím komunitního financování se mezi fanoušky vybralo přes 200.000 korun.

Díky setkání při natáčení našli hudebníci znovu společnou chemii. "Přeskočila jiskra a skupina se rozhodla obnovit činnost," stojí na facebookové stránce Dunaje. Aktuální sestavu tvoří Vladimír Václavek, hráč na kytaru a baskytaru, kytarista Josef Ostřanský a bubeník Pavel Koudelka. O pěvecké party se podělí všichni tři. V prosinci má Dunaj koncert v Českých Budějovicích, po Novém roce postupně vystoupí v Ostravě, Brně či Praze. Páteř vystoupení budou tvořit zpočátku zejména starší skladby, postupně kapela zařadí novinky a plánuje i nové album.

Kapelou Dunaj prošla v minulosti například zpěvačka Iva Bittová nebo přední český bubeník Pavel Fajt. Nahrávky Dunaje řadí fanoušci alternativního rocku k tomu nejzajímavějšímu, co na české hudební scéně na přelomu 80. a 90. let vzniklo. Činnost kapely ukončila smrt frontmana Kolšovského. Zemřel v roce 1998 ve 43 letech. Členové Dunaje působili v jiných skupinách, měli sólové projekty, v posledních letech Václavek a Ostřanský hráli starší repertoár s formací Dunajská vlna.