Koncertní provedení slavné opery, která ztvárňuje příběh lásky z řeckých pověstí, bude v Brně dirigovat Alexander Liebreich. "Soubor vystupuje v České republice jen vzácně," řekla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Hlavní role Orfea, Eurydyky a Amora zazpívají uznávané pěvkyně Sonia Prinová, Roberta Mameliová a Marie-Sophie Pollaková. Libreto bude převedené do českých titulků.

Na jubilejní ročník Moravského podzim si lidé musejí počkat do října příštího roku. "Pro nás bylo téma číslo jedna jubileum a s tím související kořeny Moravského podzimu," uvedl dramaturg Vítězslav Mikeš. Festival se poprvé konal v roce 1966 a představil tvorbu Bohuslava Martinů, jehož tvorba byla v Československu upozaďovaná. Pravě tento český skladatel, který emigroval do Francie, ovlivnil také program padesátého ročníku.

"Z tvorby Martinů zazní jeho písně, sborová díla, premiérově bude s jeho původní scénickou hudbou uvedeno drama André Gida Oidipus," řekl Mikeš. Skladatel žil ve Francii a tamní avantgardní scéna ho ovlivnila. "Jedno ze zaměření Moravského podzimu bude i francouzská hudba," dodal dramaturg.

Pořadatelé také pozvali Basilejský komorní orchestr s dirigentem Piotrem Anderszewskim nebo klavíristu Alexandra Tharauda, který představí skladby autorů spjatých s Versailles.

Koncerty Moravského podzimu zavedou posluchače do Besedního domu, žádný z programů jubilejního ročníku se nebude konat v sále Janáčkova divadla. "Divadlo nám nebylo schopno termíny uvolnit," vysvětlila Kučerová. Jeden orchestr bude hostit Mahenovo divadlo, a to soubor Geneva Camerata a jejich hudebně-taneční představení Tanec slunce.

Festival letos poprvé nabídne vybrané koncerty v předprodeji už od 3. prosince 2018. S postupným zveřejňováním programů se budou uvolňovat do předprodeje další představení.