SIAL je sice v Liberci známý pojem, málokdo ale podle Chválové ví, jaké příběhy se za ním skrývají. "Proto jsme se rozhodli o těchto lidech, kteří vytvořili důležité věci pro nás, hrát a liberecké publikum důvěrněji seznámit s jejich životem a dílem," uvedla Chválová.

Základ SIAL (Sdružení inženýrů a architektů v Liberci) položili na konci 50. let minulého století architekti Karel Hubáček, Miroslav Masák a Otakar Binar. Jejich jména jsou spojena i se stavbou unikátního díla na Ještědu, rotačního hyperboloidu s hotelem a vysílačem, který vznikal na přelomu 60. a 70. let podle návrhu studia SIAL.

"Stavba je vyvzdorovaná nejen na tehdejším režimu, ale i na technologiích tehdejší doby. Je vybojovaná i na materiálech, které v té době byly naprosto omezené, limitující," uvedl režisér představení Radovan Lipus, který je známý jako autor televizního seriálu Šumná města.

Podle něj je Ještěd vybojovaný i na klimatických podmínkách. "Tam skutečně nechybělo mnoho a v určitou dobu by se rozestavěný Ještěd zřítil, a to by mělo fatální důsledky nejen pro stavbu, ale i pro tvůrce," řekl.

Autory Ještědu považuje za hrdiny nejen kvůli tomu, že dokázali vytvořit fascinující dílo. "Kromě toho byli stateční velmi i lidsky a občansky. Nepodlehli tlaku režimu, nezadali si s tou mocí, nešli snadnou cestou souhlasů a přitakání, zachovali vnitřní integritu a noblesu, což je inspirativní i v dnešní době," dodal.

Role architektů ztvární Tomáš Impseil, Jan Jedlinský a Petr Hanák. Fiktivního Děda Ještěda bude hrát Václav Helšus. "Dodává tomu velkou míru autenticity tím, že si ty věci pamatuje a vnáší do toho svůj pohled a humor," uvedla Chválová. Ve hře jsou pasáže, kde může Helšus uvést jakoukoli svou osobní vzpomínku. "Představení je o lidech a o době, kterou jsme všichni prožili a některé věci nejraději zapomněli a vytěsnili. Mně se na tom líbí, že i architektům se navzdory křupanům, co nám vládli, občas podařilo udělat něco krásného," řekl Helšus.

Na vzniku představení se kromě Lipuse podílel i architekt a herec David Vávra a dramaturg Národního divadla Milan Šotek. Autorem hudby je liberecký architekt Jiří Janďourek, který v SIAL také pracoval. "Hudba není jednoduchá, popová, podbízivá, ale je přitom strašně chytlavá, chytrá, zábavná a divadelní a myslím, že ji trefil správně," dodal režisér.