Na nových exponátech pracují řemeslníci s odborníky z přírodovědecké fakulty. Inspiraci hledají především v přírodě, každý výrobek je prototyp. Jde například o pískovnu ze speciálního polystyrénu, která bude zároveň sloužit i jako hromadná lavička pro návštěvníky. Díky exponátu návštěvníci nahlédnou pod vodní hladinu. "Především zde potkají charakteristické živočichy jako například mlže slávičku mnohotvárnou, velevruba malířského či škebli říční. Obří lastury velevruba a škeble ukážeme v podobě lehátek, do kterých se budou moci děti schovat," uvedla bioložka Alena Vláčilová. Podotkla, že pískovny v povodí nížinných řek jsou významným krajinným prvkem a v okolí Olomouce se jich nachází velké množství.

Novinky jsou také na obří desetimetrové maketě mozku. Návštěvníci se mohou blíže seznámit s jednotlivými vrstvami, které chrání lidský mozek. Uvidí tři mozkové pleny bezprostředně přiléhající k mozkovým závitům. Na průřezu lebeční kosti jsou znázorněny základní části kostní tkáně. "Lebku pak pokrývá kůže, jejíž jednotlivé vrstvy spolu s cévami, smyslovými tělísky, potními i mazovými žlázkami jsou v exponátu popsány nebo znázorněny ve 3D formátu. Celkový dojem dokresluje bujná kštice vlasů," popsala Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty.

Řemeslníci finišují také s velkým modelem dvoušroubovice DNA, který bude viset mezi jednotlivými patry budovy. Prostory muzea ozdobí i nová časová osa, která ukáže evoluci organizmů. "Návštěvníci si díky ní uvědomí, že dnešní život nevznikl z minuty na minutu či ze dne na den, ale je výsledkem procesu, který trval mnoho miliard let," doplnila Vláčilová. Přibude také exponát s názvem Fáze Měsíce, který přiblíží, jak se během měsíce tyto fáze mění a jaké je vzájemné postavení Země, Měsíce a Slunce.

Pevnost poznání byla otevřena v dubnu 2015, vybudování stálo přes 150 milionů korun. Je vybavena více než 200 modely a přístroji. Muzeum se hned po svém otevření zařadilo mezi hojně navštěvované turistické cíle v Olomouckém kraji. Loni sem zavítalo téměř 100.000 návštěvníků.