Trasu nové expozice s botanickým sálem, gigantickým mraveništěm nebo nočním lesem doplní za rok velká herna. Stavebně je součástí etapy, na které se v letošním roce pracuje, řemeslníci právě demontují okna a podlahy, řekla Rozinková. Do příštího roku má být opravená i hlavní hradní část s novou historickou expozicí. V provozu bude podle kastelánky pravděpodobně od příštích letních prázdnin. V letošní sezoně dostanou zájemci o historii odborný výklad buď na nádvoří nebo v kapli sv. Eustacha, která už také prošla rukama restaurátorů.

Nová expozice evokuje les. Podle architekta Jakuba Žáka ze společnosti SGL Projekt, který je autorem návrhu, nemá jít o imitaci. Proto také použil výhradně přírodní materiály, skutečné stromy a větve. Důmyslné projekce pak návštěvníky vedou po svítících zvířecích stopách. Na zdech se díky nim pohybují zvířecí siluety. "Okolím hradu jsme se inspirovali a snažili jsme se ho dostat do hradu, ale chtěli jsme instalaci posunout do trochu umělečtější roviny," řekl Žák.

SGL Projekt stojí také za expozicí Muzea Karlovy Vary, oceněné v národní soutěži muzeí a galerií Gloria Muzealis.

Opravy hradu spojené s instalací nových expozic začaly v květnu loňského roku. Po dokončení celého projektu se má hrad vrátit do podoby, kterou měl před požárem z roku 1915. Je v majetku Kraje Vysočina, pro který ho spravuje Muzeum Vysočiny Jihlava.