"Je to sice druhá světová válka, ale ona je to taková černá komedie o úplně obyčejných lidech se svými problémy, které se dostávají díky mnohým situacím do určité absurdity. Ale jsou to problémy malinkých lidiček s takovým až hrabalovským humorem ... Tady se lidi nebudou moct řehtat nahlas a plácat se, ale měli by se usmívat a mělo by jim být dobře," řekl dnes ČTK Stránský.

Děj inscenace se odehrává v domě rodiny Tótů, kam přijíždí z fronty na zotavenou Major, nadřízený Tótovic syna Julia. Celá rodina spatřuje v návštěvě vidinu budoucích výsad pro syna. Proto se snaží Majorovi v podání Zdeňka Trčálka zalíbit a všemožně vyjít vstříc jeho kuriózně kladeným požadavkům, byť je to stojí mnoho sebezapření. "Major to má v hlavě trošku pošramocené. Postupně se z něj stává takový despotický terorista. Svým drilem rodinu úplně dusí, vyžaduje neustálou činnost, u které se hlavně nesmí přemýšlet. Ale myslí to všechno dobře, to je na tom to nejhorší," uvedl Trčálek.

Sarkastickou tragikomedii napsal Örkény v polovině 60. let minulého století, nejprve jako scénář a později jako drama. Hra je groteskním zobrazením skutečnosti a obranou humánních hodnot proti odcizení a absurditě života. "Kolem této hry chodím už delší dobu. Viděl jsem ji v roce 1972 v Divadle na provázku a o deset let později v Činoherním klubu. Pak se nehrála. Protože vím, že je to moc dobrá komedie, když se naskytla příležitost, abych ji režíroval, ani na chvilku jsem nezaváhal," uvedl Stránský.

Inscenace měla premiéru v roce 1967 v Budapešti. Hra byla v Maďarsku také úspěšně zfilmována i adaptována pro rozhlas a v Paříži získala cenu Le Prix de l’Humour noir. Na českých profesionálních jevištích byla Rodina Tótů dosud uvedena osmkrát. Ve Slováckém divadle se inscenace objeví poprvé. Kromě Trčálka se divákům v dalších rolích představí Martin Vrtáček, Irena Vacková, Monika Horká, Tereza Hrabalová a David Vacke. Hudbu složil Martin Štědroň, texty napsal Ivo Krobot. Autorem výpravy je Jaroslav Milfajt.