"Jako pro autora pro mne šlo současně o setkání s hrotem hořkosti, že tento přesvědčivý, netriviální a po formální stránce invenční text napsala cizí, a nikoliv moje ruka," uvedl v laudátiu člen poroty spisovatel Vratislav Maňák.

Součástí výhry je také šek na 50.000 korun a měsíční tvůrčí residence v Berlíně. Cena se uděluje autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, kterému v době vydání díla není více než třicet let. Mezi laureáty Ceny Jiřího Ortena patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová, Marek Šindelka nebo Sára Vybíralová.

Na veletrhu dnes také oznámili jména autorů, kteří budou Českou republiku reprezentovat na Lipském knižním veletrhu v roce 2019. Vítězi rezidenční soutěže se stali Kateřina Tučková, Petr Borkovec, Jaromír Typlt, Lucie Lomová a Iva Pekárková. Jména dalších autorů, kteří budou z doporučení dramaturgické řady zastupovat příští rok ČR v autorských pořadech a diskuzích na Lipském knižním veletrhu se nacházejí na www.ahojleipzig2019.cz.

"Navštěvuji Svět knihy Praha už od 90. let, velmi se zajímám o český trh. První den je na letošním veletrhu velmi živo. Pražský knižní veletrh je relativně malý, ale je tu hodně čtenářů, takže nepochybuji o tom, že kniha přežije," řekl ČTK ředitel Lipského knižního veletrhu Oliver Zille. "Náš veletrh podporuje literaturu a čtení knih a příští rok chceme v Lipsku podpořit českou literaturu už podruhé," dodal.