Předchozí Brownovy knihy jako Da Vinciho kód (Šifra mistra Leonarda) nebo Andělé a démoni se v Česku prodávaly ve stotisícových nákladech. Hranice bestselleru v ČR je 10.000 prodaných knih.

"Oblíbenost thrillerů je dána propracovaností zápletky, složitou, přesto pochopitelnou konstrukcí a pak také touhou čtenáře být během čtení ´nepříjemně´ překvapen. Slovo nepříjemně je záměrně v uvozovkách, jelikož nemá působit odpor k ději, ale násobit emoci," uvedl marketingový ředitel nakladatelské společnosti Euromedia Group Zdeněk Novák.

Zájmu čtenářů nakladatelé vycházejí vstříc - ve druhé půlce března vyjde například britský krimi román novináře Tonyho Parsonse s názvem #smrtvšemprasatům. Pojednává o sériovém vrahovi, který se soustředí na bohaté, privilegované studenty. Norský spisovatel Jo Nesbo je autorem knihy Macbeth, která vyjde 5. dubna. Dílo je součástí projektu Hogarth Shakespeare sdružující velké autory světové literatury, kteří vlastním pohledem vyprávějí klasické Shakespearovy příběhy.

Pro zájemce o výtvarné umění vychází novinka Gustav Klimt doma, jejíž autor Patrick Bade zkoumá, jak do života a díla slavného malíře zasáhla Vídeň i další místa. V rámci Velkého knižního čtvrtka, který 15. března přinese na pulty knihkupců 15 titulů, vychází také Gentleman v Moskvě. Objev americké literatury Amor Towlesová v ní s nadsázkou popisuje osudy hraběte Rostova, který je po bolševické revoluci uvržen do domácího vězení v hotelu Metropol.

Český autor historických detektivních příběhů Vlastimil Vondruška vydává 23. knihu ze série Hříšní lidé Království českého. Hrdinou příběhu Ďáblův sluha je opět Oldřich z Chlumu. Vondruška je držitelem ceny Český bestseller 2016 a v roce 2015 oslavil svůj miliontý prodaný svazek v nakladatelství MOBA.

Bušek z Velhartic, rádce Karla IV., je jednou z hlavních postav nové historické detektivky Zlomený král mladého autora Františka Kalendy. Do české historie se vrací také etnolog a folklorista Petr Janeček v knize Mýtus o pérákovi, ve které zpracovává téma hrdiny druhé světové války skákajícího po nočních střechách pomocí ocelových per připevněných na nohou a bojujícího proti nacistům.

Nakladatelství Crew, které se soustředí na komiksy, vydává japonský komiks Čarodějova nevěsta. První díl se k českým čtenářům dostal dva roky po anglickém vydání, které z komiksu autorky Koré Jamazakiové udělalo celosvětový fenomén.

K prodeji knih napomáhá také ocenění v rámci knižních cen Magnesia Litera, které letos může stejně jako loni získat 27 knih a šest blogů. Vyhlašování výsledků letošního ročníku se uskuteční 4. dubna. Po jejich vyhlášení se většinou prodeje oceněných knih výrazně zvýší. Například loňská kniha roku, román Bianky Bellové Jezero, atakoval hranici 10.000 prodaných výtisků.

Literární festival Svět knihy Praha se letos uskuteční od 10. do 13. května na Výstavišti v Holešovicích. Festival, jenž sestává z prezentací nakladatelů, autogramiád a čtení, se tematicky zaměří na Komiks a Převratné 20. století. Čestným hostem nadcházejícího 24. ročníku ročníku je stát Izrael. Svět knihy Praha loni navštívilo přes 40.000 návštěvníků.