"Classic Prague Awards reflektují dění na tuzemské scéně klasické hudby za celý uplynulý rok. Mezi nominacemi proto tentokrát nechybí zvučná jména umělců, kteří byli v roce 2017 součástí zajímavých projektů," uvedl ředitel soutěže Jiří Besser.

Porota loni v listopadu oznámila laureáta na cenu za celoživotní přínos, kterým se stal dirigent Libor Pešek. Již dříve pořadatelé sdělili, že cenu v kategorii talent roku mohou získat tenorista z nastupující pěvecké generace Petr Nekoranec, mladý dirigent Jiří Rožeň nebo houslistka Olga Šroubková.

"Mezi nominační kategorie spadá také cena za propagaci české hudby v zahraničí, která je určena významným zahraničním osobnostem, které se ve své tvorbě dlouhodobě a systematicky věnují české hudbě. Jméno letošního laureáta uveřejníme na slavnostním ceremoniálu," sdělil Besser.

Nominované umělce, hudební tělesa i nahrávky vybíraly oborové poroty společně s hlavní pětičlennou porotou odborníků. Kromě tří nominačních kategorií, kam vedle celoživotního přínosu a talentu roku patří cena za propagaci české hudby v zahraničí, budou uděleny ceny v soutěžních kategoriích. Porota ocení umělce za sólistický výkon, vokální výkon, orchestrální výkon, komorní výkon, soudobou kompozici, crossover projekt a nahrávku roku. Do těchto kategorií mohl kandidáta vedle poroty nominovat kdokoliv působící v oblasti kultury, kulturních institucí či médií.

V nominacích se objevují mimo juiné Jana Boušková, Belfiato Quintet, Královéhradecký dětský sbor Jitro či Pavel Haas Quartet. Více informací a pravidla Classic Prague Awards jsou na www.classicpragueawards.eu.

V prvním ročníku soutěže získala cenu za celoživotní přínos cembalistka Zuzana Růžičková, která zemřela loni 27. září. Hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková uspěla v kategorii talent roku a laureátem ceny za propagaci české hudby v zahraničí se stal britský dirigent sir John Eliot Gardiner.