Hra Kráska a zvíře od Františka Hrubína v režii Petra Novotného měla premiéru v červnu 2016 na vyhlídce hradu Kunětická hora. Přes léto divadlo hru uvádí na hradě, po zbytek roku v městském divadle. Režisér si k inscenování Hrubínova básnického zpracování starofrancouzské pohádky přizval také skladatele Michala Hrůzu, který pro představení složil scénickou hudbu a napsal písně.

Druhou příčku v divácké anketě oblíbenosti obsadila situační komedie anglického dramatika Alana Ayckbourna Z postele do postele, kterou divadlo uvádí teprve dva měsíce. "Přesto se už příběhy čtyř manželských párů staly jasným diváckým hitem a tahákem pardubické scény," uvedl pro ČTK mluvčí divadla Radek Smetana. Třetím nejoblíbenějším představením se u diváků stala inscenace Rasputin, která přibližuje osud a činy legendárního ruského mystika Grigorije Jefimoviče Rasputina. Rasputin měl v Pardubicích premiéru v červnu 2017.

Cenu novinářů letos obdržela jedovatá groteska Maria von Mayenburga Živý obraz, kterou na Malé scéně ve dvoře nastudoval režisér David Šiktanc.

Východočeské divadlo letos zvýšilo návštěvnost o více než tři procenta. Navštívilo jej 134.561 diváků, tedy o 4304 více než v roce 2016. Celkový počet akcí pro diváky uskutečněných na scénách divadla dosáhl 570 po 559 v roce 2016. Pardubická scéna se dlouhodobě řadí mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v České republice.