Letošní dramaturgie vzdá retrospektivní sekcí hold slavné španělské herečce a zpěvačce Aně Belén. Tato diva během své bohaté kariéry spolupracovala s řadou slavných španělských filmařů, na počátku 90. let se dokonce sama stala režisérkou.

"Kromě velice úspěšné filmové kariéry se Aně Belén podařilo pokořit i hudební scénu. V roce 2017 obdržela od Španělské filmové akademie čestné ocenění Goya za přínos kinematografii," uvedla mluvčí.

Na festivalu La Película budou mít diváci příležitost vidět například jeden z diváckých nejúspěšnějších filmů 80. let Démoni v zahradě o posledních letech svobodné španělské společnosti před koncem španělské občanské války či vynikající komedii Láska vážně škodí zdraví, ve které se na plátně vedle Any Belén objeví i její mladší kolegyně Penélope Cruz. Pozornosti by neměla uniknout ani filmová adaptace slavné divadelní hry Dům Bernardy Alby či komorní drama Tajný hřích.

Festival La Película se uskuteční od 13. do 18. února už tradičně v prostorách pražského kina Světozor a od 20. do 22. února v ostravském Minikině. Od 26. do 28. února si španělské filmy budou moci vychutnat diváci v Biu Central v Hradci Králové a od 2. do 4. března v brněnském kině Scala.

Kompletní program bude zveřejněn v průběhu ledna na adrese www.lapelicula.cz.

Festival pořádají velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor. Jeho program uvede ucelený pohled na španělskou a španělsky mluvenou kinematografii od divácky úspěšných velkofilmů přes odbornou kritikou oceňované snímky až po dokumenty reflektující aktuální témata. Vedle filmových novinek z Pyrenejského poloostrova nebudou chybět ani aktuální snímky ze zemí Latinské Ameriky.