Předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil dnes novinářům řekl, že návštěvníky expozice nejvíce zajímá právě reálná podoba života Jana Wericha. Nadace si objekt pronajímá od Prahy 1 a expozici o Werichovi v ní otevřela letos v létě. "Z původní jedné místnosti, Werichovy pracovny jsme vytvořili dvě, získali jsme další nábytek, buď od vnučky Jana Wericha nebo podobný. Vznikly dvě místnosti, které výrazně evokují to, jak vypadal byt Jana Wericha," řekl Pospíšil.

Tůmová dnes novinářům vyprávěla, jak se s rodinou Werichových sblížila a pomáhala nemocnému herci s jeho ošetřováním. Později se do domu na Kampě sama přestěhovala. "Jsou to pro mě tak vzácné vzpomínky, že není sebemenší maličkost z té doby, kterou bych si nepamatovala," uvedla. Recepty byly ze starých kuchařských knih její rodiny, ale také od Werichovy ženy Zdeny.

"Už se tehdy špatně pohybovala, seděla v kuchyni v ušáku a diktovala mi to, co by vařila sama. Já ji pečlivě poslouchala, moje maminka již byla po smrti a mě neměl kdo naučit vařit," uvedla. Dcera Werichových Jana prý chtěla vařit po svém, ale Tůmová se ráda naučila rodinné recepty Werichových, jako třeba proslavený šoulet. Připomněla, že na Vánoce se u Werichů vystřídalo i 120 hostů, připravovali se třeba šneci, uzené koleno, nebo jen párky, ale s mnoha různými přílohami, které přiváželi návštěvníci ze svých cest do světa.

Obohacené jsou v muzeu podle pořadatelů i místnosti věnované Osvobozenému divadlu. Návštěvníci se tu mohou nechat nasnímat speciální kamerou a získat svou fotografii v bílé masce, typické pro hry Voskovce a Wericha. Dvě Werichovy místnosti jsou postavené přesně podle dobových fotografií včetně Werichova likérníku s lahvemi oblíbeného pití, rádia, které hraje polku nazpívanou Werichem v USA, skříně s osobními věcmi půjčenými od Werichovy vnučky nebo telefonu, z jehož sluchátka si návštěvník může poslechnout Werichův vtip o Gagarinovi.