"Znamená to pro nás to, že každý den po celý rok bude stát jeden granátník na strážnici tak, jako tomu zde bylo do roku 1948," řekl dnes novinářům hejtman českokrumlovské gardy Martin Neudörfl. Dodal, že projekt obnovy granátníků v Českém Krumlově začal v roce 2015. V příštím měsíci začne rekonstrukce prostor kasáren a velitelství. Tím vznikne zázemí pro granátníky.

Pro každodenní provoz musí mít garda aspoň šest granátníků. Obnovu hradní stráže zajišťuje skupina dobrovolníků. "Pevně věřím, že se zde dočkáme toho, aby zde garda co nejdříve pravidelně fungovala," uvedl českokrumlovský starosta Dalibor Carda.

Neudörfl řekl, že v následujících dnech zahájí sbírku, pomocí níž by chtěli zřizovatelé gardy získat milion korun na základní obnovu. "Ten milion nám otevře cestu na výrobu nových uniforem, kdy jedna stojí přibližně 50.000 korun. Ovšem s kovovými doplňky a šavlemi cena dosáhne až 100.000 korun za uniformu," uvedl.

Granátnická garda bývala v minulosti záležitostí prestiže. Mívali ji suverénní šlechtici s vlastním státním územím. Granátníci původně fungovali jako tělesná stráž, což platilo i v případě Schwarzenberské gardy. "V roce 1742 byla přesunuta sem do Českého Krumlova. Od té doby měla funkci hradní stráže," uvedl Neudörfl.

Pozici granátníků původně nemohl vykonávat leckdo. Neudörfl uvedl, že členové této gardy byli urostlí muži, kteří dokázali házet granáty. Českokrumlovská garda představovala v době svého působení jeden ze symbolů města.