Projekt nezávislých olomouckých galerií začne ve čtvrtek v 16:00 v Galerii XY na Dolním náměstí, následovat budou další vernisáže. "Projekt je koncipován jako společná procházka, kdy v sedmi galeriích proběhne postupně sedm vernisáží výstav ústeckých umělců. Při každé vernisáži budou přítomni autoři a návštěvníky tam bude čekat občerstvení. Poté se vždy společně přesuneme i s autory k další galerii. Večer završíme projekcí, koncertem a afterparty," uvedla Klajbanová.

V Olomouci se letos představí současná ústecká umělecká scéna. První vernisáž bude patřit Ivaně Zochové, která připravila interaktivní instalaci reagující na prostor budoucího divadla na Dolním náměstí. Výstavu Paleta barev otevře Zdeněk Svejkovský, v Olomouci se představí také Richard Loskot z katedry elektronického obrazu v Ústí nad Labem či Vendula Prchalová. "Loni a předloni jsme procházky zaměřili na brněnskou a ostravskou uměleckou scénu, letos jsme si zvolili umělce z Ústí nad Labem. Snažíme se soustředit na větší města, která mají uměleckou školu a silnou uměleckou základnu," uvedla Klajbanová.

Projekt cílí i na představení alternativních výstavních olomouckých prostor. Výstavy a instalace jsou koncipovány jako takzvané site-specific, což znamená, že jsou připravovány přímo na míru jednotlivým místům. Umělci se tak představí například v Galerii Monitor, která je v přízemí pravého křídla Konviktu, ve Vitríně Deniska v Denisově ulici, v Galerii W7, jejímž srdcem je modře vymalované foyer Divadla na cucky, či v Hidden Gallery v Univerzitní ulici. Procházka po výstavních prostorách bude zahájena v prostorách budoucího Divadla na cucky na Dolním náměstí. Závěr projektu se odehraje v kulturním a komunitním prostoru W7 a v klubu Vertigo.

Výstavní projekt zaměřený na výtvarné umění, koncerty, videoart a performance se konal v Olomouci poprvé v roce 2015. Projekt zaštiťují nezávislé galerie, které si za dobu své existence stihly vybudovat dobré renomé. Jednotlivé výstavy potrvají podle individuálních výstavních plánů galerií.