Obraz zachycující starohraběte Karla v dětském věku kdysi patřil Salmům, teď je v držbě Muzea Vysočiny Třebíč. Ode dneška je ale ozdobou výstavy Aristokracie vkusu, která v Místodržitelském paláci potrvá do 16. dubna.

Obrazová sbírka zámku Rájec nad Svitavou je podle odborníků unikátní nejen svým rozsahem a vysokou uměleckou hodnotou, ale také tím, že se k ní zachovalo velké množství doprovodných dokumentů a archivního materiálu. Lze tak sledovat, jak se sbírka rozrůstala, s kým rodina udržovala pravidelné kontakty, koho z umělců v různých dobách podporovala a jak.

"Výstava rovněž umožní symbolicky nahlédnout do salonu vynikající mecenášky Alžběty kněžny ze Salm-Reifferscheidtu, rozené princezny z Liechtensteinu, která ve druhé polovině 19. století podporovala a zaměstnávala celou řadu prvotřídních výtvarných umělců pocházejících z Rakouska, Německa či Norska," uvedl kurátor Petr Tomášek.

Ačkoliv jde o výstavu starého umění, Moravská galerie chce přilákat i dětské návštěvníky. Hlavním motivem edukačního programu je právě Böcklinova podobizna Karla ze Salm-Reifferscheidtu v jinošském věku. Malí návštěvníci si mohou odpočinout v interaktivní zóně - dětském pokojíčku šlechtice, kde si pohrají s dobovými hračkami a vyzkouší paruky patřící do chlapcovy garderoby.