"Světelná show Institutu intermédií ČVUT vytvoří scénu a pěvci aktivně využijí celý prostor památníku u Metronomu," uvedla zakladatelka Run OpeRun a režisérka Veronika Loulová. "Nečekejte typickou operu se zlatem a objemnými kostýmy. Jsme mladí a taková je i celá výprava. Náš dýdžej je Mozart a chceme se o to podělit s lidmi v našem věku, kteří se s operou třeba ještě nikdy nesetkali," dodala.

Zkrácená verze operní klasiky nabídne přibližně hodinovou show plnou světelných efektů. Hudební doprovod zajistí pod taktovkou Víta Spilky komorní orchestr složený z profesionálů Národního divadla a Státní opery.

Spolek Run OpeRun působí v Praze přibližně rok. Ke zpřístupnění opery mladé generaci využívá netradiční prostory jako jsou kavárny, kanceláře, galerie a veřejná prostranství. "Žijeme operou a mrzí nás, že zájem o ni mezi mladou generací upadá. Snažíme se ji přiblížit netradiční formou a ukázat, že umíme být zábavní, moderní a klasičtí zároveň. Náš Papageno může mít na sobě džíny a spustí kdykoliv uprostřed kavárny," uvedla Loulová.

Zpřístupnit vážnou hudbu mladé generaci se v netradičním prostředí snaží i pořadatelé dalších akcí v Praze. Například na začátku září se podvanácté uskutečnilo v Divoké Šárce operní představení. Dvě vdovy přilákaly víc než 15.000 diváků. Slavnou operu Bedřicha Smetany odehráli sólisté i sbor a orchestr Národního divadla.

Velký zájem je o akci Red Bull Flying Bach spojující klasickou hudbu s moderním tancem. Původně tři plánovaná vystoupení v Praze se na začátku září vyprodala a pořadatelé proto přidají ještě jedno 23. září v Hudebním divadle Karlín a další 1. října v Ostravě. Orchestr Berg, průkopník současné české klasické hudby, chystá premiéru němých filmů Cinegoga - The Second Sex od ženských autorek. Filmy budou uvedené s hudbou hranou naživo 9. a 10. října ve Španělské synagoze. V Cross Clubu se zase pravidelně koná akce Klasika bez kvádra. Nejbližší koncert bude 30. října. K poslechu vždy hraje kvarteto Pražského filmového orchestru, které předvede několik filmových skladeb v kombinaci s klasickými díly.