"Velice mě potěšilo, že vystoupil například náš místní J.R. Band, ve kterém hrají a zpívají děti. Pro festival změnili typ muziky a zahráli dechovku, jsou to děti ze základní umělecké školy z Ratíškovic a Vacenovic," uvedla Koplíková.

Každoročně si zahraje na jednom ze dvou největších festivalů svého druhu v ČR 12 souborů. "Snažíme se vybírat tak, aby lidé slyšeli vždy něco nového, nedostane se na všechny. Ale máme tu stálice, jako jsou Stříbrňanka či Mistříňanka," řekla Koplíková. Letos ze zahraničí přijeli Rakušané a Slováci, jindy jezdí například Francouzi a hodně Nizozemci. "U nich je dechovka hodně populární," doplnila Koplíková.

Ještě před 20 lety přijíždělo do Ratíškovic na neděli i 4000 lidí, v posledních letech se návštěvnost pohybuje kolem 1000 až 1200 lidí. "Podobné festivaly teď bývají v okolí každý týden, takže se návštěva rozmělní," řekla Koplíková.

Přestože festivalu je 48 let, koná se bez přestávky, stále žije jeho zakladatel, 85letý Jožka Novák. "Každý rok se těšíme, že se přijde podívat, i když už na tom není zdravotně tak dobře," řekla Koplíková. Festival se tradičně pořádá na fotbalovém hřišti a kolem páté vždy vystoupí všechny soubory zároveň na takzvaném monstrkoncetru, na němž společně zahrají tři závěrečné skladby.