Ibsen psal tuto hru dva roky, poprvé vyšla tiskem v listopadu 1882 v Kodani u jeho dvorního nakladatele Hegela. O rozpracovaném textu mu tehdy autor napsal, že se ještě úplně nerozhodl, zda píše komedii či drama. "Hra nese mnohé znaky komedie, i když základní téma je vážné," uvedl.

"Tento zdánlivý rozpor přitahuje inscenátory už přes 130 let. Hlavní postavou je uznávaný lázeňský lékař dr. Tomáš Stockmann, který jednoho dne zjistí, že léčebná kúra je příčinou závažných zdravotních problémů lázeňských hostů. Poklidné městečko je vzhůru nohama - odstranit příčinu totiž nebude jednoduché. Může znamenat i konec lázní, což se pochopitelně nelíbí ani zastupitelům, ani občanům města," uvedla mluvčí vinohradské scény Zuzana Paulusová.

Podle některých pramenů se Ibsen inspiroval skutečnými událostmi. Ibsen se zřejmě osobně znal s německým spisovatelem a teplickým rodákem Alfredem Meissnerem, který mu vyprávěl příběh svého otce, lázeňského lékaře, který v roce 1832 zveřejnil informace o choleře, která se objevila v Teplicích. Události, které následovaly, ho málem stály život. Ibsen se v Nepříteli lidu snažil realisticky vykreslit společenskou atmosféru na malém městě.

První český překlad od Elišky Peškové vyšel šest let po norském originálu. Hru dále přeložil třeba Jakub Arbes, zatím poslední je překlad Františka Fröhlicha, který Vinohradští využili.

V Divadle na Vinohradech byl Nepřítel lidu uveden poprvé v roce 1925 a podruhé v roce 1960.