"Výstava návštěvníkům přibližuje důležitost mikulášské tradice na Valašsku a nedalekém Slovensku. Děti se dozví, kdo byl svatý Mikuláš, proč jej doprovází čert, nosič, smrtka, kobylica a jak taková obchůzka probíhá," uvedla Brousilová. "Ve své plné kráse", navíc někdy doplněné o magické prvky a symboly, se podle ní představí masky z Horní Lidče, Střelné, Valašské Senice, Francovy Lhoty, Valašské Polanky, Lidečka, Lysé pod Makytou a Dohňan. "U všech masek je zachována jejich originalita a velikost," podotkla.

V Horní Lidči se dodnes konají pochůzky Mikuláše a jeho družiny. Převleky se často dědí z generace na generaci, místní lidé se o ně starají. Kořeny mikulášských obchůzek sahají podle Brousilové do dávné historie. Jejich původ je zřejmě předkřesťanský a je pravděpodobně spojen s kultem zemřelých, s představou o démonické podobě zimy a nadvládě temných sil v čase krátkých dní a dlouhých nocí. Mikulášské obchůzky patří na celém Valašsku k hojně dodržovaným tradicím.

Výstava bude pro veřejnost otevřena do 29. listopadu. Tamní mechanický betlém si každoročně prohlédnou tisícovky lidí. V betlému jsou stovky figurek, kromě tradičních dřevěných postaviček také dřevořezby 40 nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje. Díky pohyblivým figurkám ožívají stará řemesla a zvyky, nechybí ani snímek o historii a zvycích kraje. Stavba betlému trvala rok, pracovalo na něm asi 50 lidí včetně dvou desítek řezbářů z Česka i ze Slovenska.