Zatím ještě rozpracovaný betlém je ve výstavních prostorách na radnici v Kašperských Horách na Klatovsku. Vytvořili ho společně místní tvůrci, a to řezbář a malíř Vladivoj Hrach a truhlář Jiří Brož. Kromě tradičních figur, jako je svatá rodina, pastýři, koledníci či tři králové, se mezi postavičkami objevují zástupci krajových řemesel, činností i podobizny některých známých místních osobností. Místo tradičního města Betlému tvoří kulisu historické Kašperské Hory s kostely, radnicí i hradem Kašperk.

"Betlém je asi tři metry dlouhý, 1,5 metru hluboký a 2,5 metru vysoký. Má tři patra, figurky v prvním patře mají okolo 30 centimetrů, pak deset až pět centimetrů, protože tam vytváříme perspektivu," uvedl Hrach. Prozatím má 125 figurek, celkem by jich mělo být 200. Tvůrci by chtěli betlém rozpohybovat a nasvítit. Počítá se s mechanicky oživeným zlatým dolem a sklářskou hutí, náměstíčko ožije scénou řemeslného trhu. "Řadu tematických postaviček tam naleznete už teď; například postavu učitele, turisty a pamětníka Emila Kintzla," řekla Rosecká.

Místní betlém je podle historika Muzea Šumavy Vladimíra Horpeniaka největší skříňový betlém v Čechách. "Proto jsme jej otevřeli k nahlédnutí pro celý rok," dodala Rosecká.