"Je fascinující, že v polovině 19. století zde žila velmi vzdělaná žena, jejíž duchovní poselství na začátku 21. století oslovuje lidi v různých zemích. Myslím si, že odkaz této ženy, která čerpala z hlubokých spirituálních kořenů své tradice, je nadčasový a je velmi dobře na to nezapomínat," řekl dnes ČTK ministr kultury Herman. Vyzdvihl přitom také hluboké přátelské vztahy mezi ČR a Izraelem.
Knihu Hodiny zbožnosti napsala autorka v Lošticích v roce 1854, již o 12 let později byla přeložena do angličtiny a vydávaná v USA. Do té doby se ženy modlily podle modlitebních knížek, jejímiž autory byli muži, kteří však nemohli zcela vystihnout a pochopit pocity žen. To byl i důvod obrovského ohlasu autorčiny knihy, která vystihuje různé životní situace žen. V knize je například modlitba vdovy či modlitba za syna na vojně či ženy, jejíž muž je na cestách. "Do dnešního dne se dočkala překladu do několika jazyků v takřka 40 vydáních v různých zemích světa. Od poloviny 19. do poloviny 20. století tato modlitební kniha zaujímala významné místo v životě židovských žen. Často byla věnována mladým ženám jako dar v jejich svatební den a tyto knihy se dědily z matky na dceru," řekl Ladislav Štipl ze sdružení Respekt a tolerance.
Podle něj jsou známy případy, kdy si lidé předávali kopie knihy v koncentračních táborech a řada knih si našla cestu do dalších evropských zemí, Severní a Jižní Ameriky i Palestiny. Její moderní německé vydání připravila pro ženy žijící v nacistickém Německu v roce 1936 novinářka a redaktorka Martha Wertheimerová, její verze Hodin zbožnosti se po válce znovu objevily ve Švýcarsku a vycházely zde až do roku 1968. V roce 2007 vyšlo nové anglické přepracované vydání v New Yorku pod názvem Hours of Devotion. První české vydání se datuje rokem 2008. Hebrejská verze knihy vyšla loni v Izraeli, nyní se v Lublinu připravuje vydání v polštině.
Podle zástupců obce se dnešním setkáním symbolicky završila rekonstrukce zdejší synagogy, která má v Lošticích dlouholetou historii. První synagoga se v Lošticích objevila již kolem roku 1560. V nové židovské čtvrti byla synagoga postavena v roce 1726. Svoji nynější klasicistní podobu získala v letech 1805 a 1806 a svému účelu sloužila až do počátku nacistické okupace. V roce 1942 bylo deportováno 59 židovských občanů do koncentračních táborů. Z nich přežili a do Loštic se vrátili pouze tři lidé.
Alena Horáková dr